Ceny zlata se zotavují již od roku 2015, jak ale uvádí generální ředitel společnosti Randgold Resources Ltd. Mark Bristow, polovina těženého zlata není výhodná, pokud se podíváme na skutečné náklady na těžbu. Doly se také zaměřují hlavně na nejkvalitnější ložiska zlata, což zkracuje dlouhodobě jejich životnost.
Navzdory navýšení ceny zlata o dvacet procent se moc nezměnilo
Mark Bristow kritizoval také Bitcoin jako „podsvětí všech měn“. Zlatý průmysl bude od roku 2020 produkovat nedostatečné dodávky, pokud ceny i nadále zůstanou mezi 1000 a 1400 dolary za trojskou unci, vstupní náklady velmi pravděpodobně vzrostou. Průmysl podle něj musí projít jistou restrukturalizací, hlavně se musí spojit malé firmy, protože zlatý průmysl zahrnuje spoustu subjektů, které samy o sobě na trhu jen tak nevydrží. Vstupní náklady velmi pravděpodobně porostou, nadhodnocení inflace a rostoucí bilance centrálních bank půjde ruku v ruce s tímto procesem. Výsledek se odrazí ve vyšších cenách zlata, jak ale ukázala historie, nemusí to být nejlepší řešení pro celou společnost.
Kdyby podle Bristowa vydržela cena zlata ještě zhruba půl roku, zlatému průmyslu by to vlastně hodně pomohlo. Nižší cena zlata na trhu měla poměrně krátké trvání a trh se podle tohoto jihoafrického byznysmena nestihl adaptovat a restrukturalizovat, jak by bylo bývalo potřebné. A co ceny zlata? Jak se v posledních letech hýbaly?
V dubnu 2015 dosáhla cena trojské unce zlatého kovu na hranici třinácti set dolarů, kulminace pak přišla během letních měsíců roku 2016, kdy hodnota vyšplhala na úctyhodných 1350 dolarů za unci (což je zhruba 31 gramů čistého kovu). V současnosti se cenová hladina zlata drží zhruba na třinácti stovkách dolarů, nicméně vzpomeňme na začátek roku 2016 a propad hodnoty trojské unce nejcennějšího kovu světa velmi blízko k tisíci dolarům.