Zlato je bezesporu vůbec nejoblíbenějším kovem napříč dějinami, byť mnozí – a v Čechách by toto bylo vzhledem ke staleté tradici celkem pochopitelné – mají rádi i stříbro. Tady jsou výroky slavných, kteří se k zlatu vyjadřovali napříč dějinami.
O tomto drahém kovu vzniklo takové množství citátů, přísloví a pořekadel, že je všechny určitě v jednom článku nemůžeme vyjmenovat. Zaměřme se tedy alespoň na ty nejzajímavější, které jsou často i obecně známé. Dejme si k dobru takovou TOP 10.
-
Zlatá střední cesta. Quintus Horatius Flaccus. Nadčasové přísloví, které dokládá, jak je dobré držet se při zemi – ale současně také znát své dobré stránky. Mnohým se jeho dodržování více než vyplatilo.
-
Prokletý hlad po zlatě. Publius Vergilius Maro. Už tento antický učenec měl velkou pravdu, že?
-
Vidí-li zlato, sejde i anděl ze své cesty. Japonské přísloví. No, vidíte – říká se to i o nadpozemských bytostech, jak by se mohl ubránit obyčejný smrtelník?
-
Nevěsta tam se kloní, kde zlato zvoní. Polské přísloví. I tohle platí skoro doslova.
-
Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Jan Zlatoústý. Ano, i tohle nepotřebuje asi žádný komentář.
-
Nikdy nemá moře dost vody, královská pokladna dost zlata a mudrc moudrých slov. Perské přísloví. Tyhle tři výroky bezpochyby platí i dnes, pokud pomineme existenci Aralského jezera a Monackého knížectví.
-
Dárky zalichotí i bohům, zlato působí víc než tisíc slov. Eurípidés. Tohle je jistě také pravda, komu by se ten kov vlastně nelíbil? Zvedněte ruku…
-
Blázni mají srdce ze zlata a chytráci z toho žijí ve zlatě. Théodore De Banville. Staré známé rčení o zneužívání lidské poctivosti a dobroty.
-
Vlastní dům je jako zlato. Nizozemské přísloví. Tohle je také pravdivé, navíc – s hypotékou má často i hodnotu zlata, že?
-
Host první den zlato, druhý den stříbro, třetí den měď – honem domů jeď. Ukrajinské přísloví. Říkává se i u nás, že „host třetí den smrdí“, ale to je přeci jen méně libozvučné.