Málokteré odvětví švýcarského průmyslu má ve světě takový zvuk, jako právě hodinářství. A rozum téměř zůstává stát nad tím, že se tak enormní množství luxusních značek natěsnaných na tak malé prostředí nejen uživí, ale dokonce čile prosperuje.
Zeptejte se namátkou několika lidí kdekoliv na světě a jistě vám budou schopni jen tak „z fleku“ vyjmenovat alespoň několik značek. A dnes se podíváme na jednu z nich – společnost Zenith s typickou hvězdou ve znaku. Věděli jste například, že:
Firma byla založena v již roce 1856, a pyšní se tedy bezmála stotřicetiletou historií. Zakladatel Zenithu George Favre-Jacot toužil už od počátku, aby se jeho firma stala ve svém oboru naprostou jedničkou, a tak shromáždil veškeré tehdejší odborníky, kterých nebylo věru málo. Společně založili první skutečnou manufakturu na výrobu špičkových hodinek. Chronografy od Zenithu fungují s precizní přesností, tikají totiž na frekvenci desetitisíců kmitů za hodinu.
V případě 18 000 kmitů dokáže dělit sekundu na zlomky, konkrétně na pětiny (Zkuste si představit, o jak krátký časový úsek jde!), neboť při každém pootočení setrvačky posune sčítač sekund o pětinu. To ale zdaleka není všechno – chronograf s taktem 21 600 kmitů je schopen změřit interval jedné šestiny sekundy; při taktu 28 800 hodinky zaznamenávají osminu sekundy; a konečně při taktu 36 000 je čas odměřován s přesností na neuvěřitelnou desetinu sekundy.
Mezi piloty je zvláště oblíbený model Zenith Pilot, a to již od samotných počátků tohoto sportovního odvětví. V roce 1909 se na zápěstí pilota Louise Blériota třpytily právě hodinky Zenith a spolu s ním překonaly jako první v historii kanál La Manche vzdušnou cestou. Značka Zenith proslula rovněž jako výjimečně úspěšná, co se týče účasti na nejrůznějších mezinárodních soutěžích. Za svou existenci posbírala více než 1500 cen v oboru tohoto jemného, pozoruhodně zajímavého průmyslu.