Už jsme si zvykli na to, že z Japonska pochází poměrně vysoký počet firem, které patří mezi světovou technologickou špičku. Jedním z typických příkladů je oblast fotografování. Firmy jako Canon, Nikon nebo Olympus jsou dnes známy po celém světě a nepřestávají přicházet na trh s novinkami a inovacemi stávajících produktů. Ale ve výčtu japonských fotografických odborníků by neměla chybět ani další firma, jejíž jméno jistě všichni dobře známe: jde o Fujifilm.
Přinesla hora Fuji štěstí?
Tato dnes již renomovaná společnost spatřila světlo světa v roce 1934, již od počátku se věnovala výrobě fotografického filmu. Název si vypůjčila od známé japonské hory Fuji, a někteří možná dodnes věří, že právě tato mystická a tajuplná hora přinesla zakládajícím podnikatelům štěstí. Fujifilmu se totiž již od počátku dařilo a fotografické filmy se v době, kdy se fotografování teprve rodilo, staly výnosným byznysem. Této činnosti totiž propadalo čím dál více lidí, nejen profesionálů, ale rovněž amatérů z řad obyčejných smrtelníků, kteří si chtěli zpestřit každodenní život a především zachovat vzpomínky na výjimečné situace. Na počátku dvacátého století se černobílé snímky, které věrně kopírovaly reálný obraz, musely vskutku jevit jako malý zázrak.
Fujifilm dnes
Dnes je japonská společnost Fujifilm s více než osmdesátiletou historií největším výrobcem fotografického filmu na světě. Tuto úctyhodnou pozici si dokáže držet i v době, kdy již digitální fotografie pomalu, ale jistě válcuje tu klasickou. Nebyl by to však Fujifilm, kdyby se nesnažil přinést světu přínos i v jiných oborech. Fujifilm se aktivně angažuje v inovacích z oblasti medicíny, vývoji nových materiálů např. k zobrazení na plochých displejových panelech, laboratorního vybavení ke zpracování fotografií, věnuje se výrobě kancelářských produktů nebo lékařských systémů. Sídlo společnosti se stále nachází v Tokiu, nicméně její vliv sahá bez nadsázky na všechny kontinenty a ovlivnil většinu současných obyvatel planety.