Pojďme si tedy říci jak má vypadat údržba a čištění vinylových desek. Správné skladování je u vinylových desek vlastně jen půl úspěchu. Nutná je i pravidelná očista a také adekvátní manipulace. Mimochodem, i nánosy zatvrdlé špíny dovedou udělat nejen na hrotu gramofonu opravdovou neplechu.
Pro čištění desek od prachu (ano, právě toho prachu, díky kterému pak při přehrávání slyšíme to otřesné praskání a lupání) stačí klasický kartáč se štětinami z karbonu. Dobrou práci odvede i jemně navlhčená houbička (a pozor, zásadně destilovanou vodou, ta klasická z kohoutku deskám ani trochu nesvědčí), čistíme pomocí klasických krouživých pohybů po drážkách každé desky. Anebo třeba jemný zubní kartáček? Rozhodně ano, je třeba umět si v dané situaci poradit, čistit se dá lecčíms – kromě nevkusně zašlého hadru na nádobí – a nemusíme utrácet zbytečné peníze navíc. Plus ještě jedna věc, nedotýkejte se nikdy přímo záznamových drážek – důvod je prostý – ať už je to jakkoliv, máte lehce mastné prsty.
Údržba a čištění vinylových desek
Základní údržba deskám sice hodně pomůže, ale jednou za čas rozhodně neuškodí, když je vypereme nebo očistíme za pomoci chemických prostředků. A samozřejmě ne v naší domácí pračce, protože existují speciální pračky na gramofonové desky. A na trhu je najdete zcela běžně, ať už chcete levnější manuální verzi, nebo též celkem drahou automatickou. Nasypete antistatický roztok a perete, jak prosté! Špičkové pračky LP desek najdete hlavně v zahraničí, takže se nebojte pátrat v britských internetových obchodech. Nakonec, v této zemi existuje takové množství sběratelů desek, že si trh přímo vyžádal výrobu stále nových a nových praček. Stejně jako je Kanada kolébkou hokeje, tak je Velká Británie Mekkou milovníků vinylu.