Není příliš českých firem, které by se dokázaly úspěšně prosadit i v zahraničí a vybudovat si světové renomé. Aby se tento mimořádný čin podařil, je zapotřebí souhra mnoha faktorů, ať už to jsou vhodné ekonomické předpoklady, profesionalita nebo správní lidé. A vždy je potřeba mít i trochu toho štěstí.
Brusič Daniel
Pokud existuje nějaká firma, u níž se všechna kritéria spojila, pak je to nepochybně šperkařská velmoc původem z Albrechtic v Jizerských horách. Již tušíte? Ano, jedná se o největšího výrobce bižuterních kamenů na světě, původně českou firmu Swarovski elements. Kořeny této společnosti spadají do poloviny devatenáctého století, kdy na svět přichází pozdější brusič skla Daniel Swarovski. Jeho rodiče byli Rakušané, Daniel však vyrůstal v českých Albrechticích.
Později se usadil v rakouském Tyrolsku, kde nalezl optimální podmínky pro své podnikání. Začínal jako pasíř a naplno se vrhl do broušení skla, v této oblasti byl velice úspěšný a nadaný, a v roce 1892 dokonce vynalezl elektrický brusič, který mu pomohl usnadnit a zpřesnit práci. Již o rok dříve však přišel s dalším revolučním patentem, prvním svého druhu v tehdejším Rakousku-Uhersku: uvedl na trh speciální stroj na broušení šatonů.
Obchody po celém světě
Vlastní firmu založil Daniel Swarovski v Lučanech nad Nisou a do Rakouska přesídlil v roce 1895, v té době již velice proslulý. Jeho firma takřka neměla konkurenci a prosperitu si dokázala udržet i v následujících desetiletích. Dnes je firma Swarovski elements zastoupena po celém světě a drahokamy, které brousí, představují špičku v tom, co je na trhu dostupné. Některý z desítek úspěšných obchodů Swarovski můžete navštívit na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Jeden z nich bychom nalezli i v jinak nenápadném tyrolském Wattensu, kde brusič Daniel Swarovski na konci devatenáctého století otevíral svou továrnu