POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Švýcarské nože Wenger

Psal se rok 1893, když se zrodila legenda mezi noži – švýcarský nůž Wenger. Švýcarská armáda potřebovala víceúčelový nůž pro své vojáky a tak firma Wenger přišla s něčím, co už dnes považujeme za naprostou samozřejmost.

Armáda si zadala poptávku na nůž, ve kterém by byl i otvírák na konzervy, které se tou dobou už začínaly masivně rozšiřovat. Další podmínkou byl šroubovák, který byl potřeba pro údržbu zbraní.

Firma Wenger ale zašla ještě dál a svůj nůž vybavila ještě dalšími čepelemi, které zahrnovaly například vývrtku nebo malé nůžky. A úspěch byl zaručen, protože o takovou pomůcku měli kromě vojáků přirozeně zájem také obyčejní lidé.

Švýcarský nůž ve své ryzí podobě má většinou červenou barvu. Kdo by si myslel, že to má symbolizovat hlavní barvu švýcarské barvy, je na omylu. Zbarvení je totiž čistě funkční – červená se používá, aby bylo snadnější nůž najít například ve sněhu. Jak praktické, že? Samozřejmě ale existují i v jiných zbarveních a švýcarské nože mají nespočetné množství variant a nástrojů.

Moderní švýcarské nože mají velmi široké využití a moderní funkce. Do některých špičkových modelů bývá zabudována i USB flash disk, v jiných zase naleznete laserové ukazovátko, ale třeba také skener otisků prstu nebo teploměr.

Přestože to byla firma Wenger, která švýcarské nože proslavila, žádný nový nůž této značky už si pravděpodobně nikde nekoupíte, pokud nenarazíte na výjimečné skladové zásoby. Před dvěma lety byla totiž výroba pod touto hlavičkou ukončena a pokračuje jen pod značkou Victorinox. Ta byla dlouhá léta konkurentem Wengeru, než ho v roce 2005 odkoupila a zachránila před krachem. Po teroristických útocích na New York v září 2001 totiž výrazně klesl zájem o nové nože této značky.