POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Světové zásoby stříbra, potenciál těžby

Jaké jsou světové zásoby stříbra? Budeme moci i za padesát let říct, že je tohoto cenného kovu ještě dostatek? Kde je podle odhadů ukryto nejvíce stříbra, je na prvním místě Mexiko, Rusko, Kanada nebo dokonce Peru? Zajímavé otázky, pojďme si toto téma probrat trochu hlouběji.

Světové zásoby stříbra jsou sice relativně velké, ale při rostoucí poptávce i těžbě dojde pravděpodobně k něčemu opravdu nevídanému. Kdyby to postihlo ropné vrty, naše civilizace asi skončí. Zásoby stříbra totiž pravděpodobně do dvaceti nebo třiceti let úplně dojdou! Tedy alespoň ty, co dnes známe, ale nedá se předpokládat, že existují nějaké obrovské neodhalené „plantáže“ stříbra. Moderní technologie by něco podobného už určitě odhalila.

Většina dolů, které jsou stále v provozu, se svým majitelům příliš nevyplácí. Ti totiž musí investovat do stále lepších technologií, dražší je i nafta, která je pro těžbu nezbytně potřeba, ale celkově vzato výnosy klesají. Těžba sice samozřejmě meziročně stabilně roste, což o to, ale kvalita vytěženého stříbra je nižší. Na trhu se proto neprodá za tak dobrou cenu a zisky jsou menší a menší. Celková výtěžnost tím pádem bohužel klesá o deset, ale klidně i o dvacet procent, což je poměrně dost.

Pro zajímavost, podle odhadů se v běhu staletí a tisíciletí podařilo vytěžit asi osmkrát víc stříbra než zlata. Hodnota vytěženého zlata je ale i přesto nesrovnatelně vyšší.  Největšími producenty stříbra jsou samozřejmě jihoamerické země (Peru, Chile, Argentina, Bolívie), Rusko, Polsko, Mexiko, USA, Kanada nebo třeba Kazachstán.

Pokud se dá v tomto ohledu mluvit o potenciálu, určitě jej má Mexiko, kde se nachází vůbec největší stříbrné doly na světě. Velmi dobré výsledky ale vykazují i polské doly. Jak již ale bylo řečeno, v příštích dvaceti nebo třiceti letech dojde patrně k útlumu veškeré těžby…