POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Stříbro a umění 20. století

Drahé kovy a umění, to šlo vždycky dohromady. Magické spojení táhlo do kinosálů nebo koncertních hal tisíce lidí a dnes tomu není samozřejmě jinak. Pojďme si představit stříbro jako nepřímého tvůrce uměleckých děl v minulém století. A že jich bylo opravdu požehnaně.

Písně

Stříbro se objevuje v názvu nebo textu písní poměrně často. Za zmínku stojí určitě píseň Stříbrný měsíc v podání Zdeňka Krásného. Skupina Marsyas zase proslula mimo jiné i textem Zlato a stříbro. A do třetice dejme k dobru Píseň o stříbrných mořích, kterou napsal František Dohnal. A ano, pokud zmíníme i oblíbenou countryovou skupinu Pacifik, v jednom jejich textu se zpívá o stříbrných stromech, populární duo Eva a Vašek mají zase stříbro ve vlasech.

Je tedy jasné, že stříbro a hudba neodmyslitelně patří k sobě a nemusíme hovořit jen o hudebních nástrojích z tohoto kovu. Nakonec, stříbro se používá i při výrobě kytarových strun, protože má přímo úžasně čistý zvuk. Takže není co řešit.

Filmografie

Pročpak se asi říká stříbrné plátno? Tento typ projekčního plátna se používal v době, kdy byl filmový průmysl ještě v plenkách. Asi první film, na který si v souvislosti se stříbrem vzpomene úplně každý – fanoušci jiných snímků laskavě prominou – je Poklad na Stříbrném jezeře. Populární mayovka s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem je oblíbená dodnes.

Stříbrný vítr si ale připomeneme ještě jednou, jde o československý snímek z roku 1954. Přepis známého románu Fráni Šrámka, kde si zahrál i Radovan Lukavský či Eduard Cupák. Zahraniční tvorbu kromě mayovek reprezentuje ještě snímek Stříbrný kalich, taktéž z roku 1954, kde si zahrál i slavný Paul Newman.

A co pohádky? Ale samozřejmě, Michal Dlouhý – Marek Eben – Michaela Kuklová. O třech stříbrných hřebenech, československá pohádka z roku 1991, jistě znáte, že?