Všichni zkušení investoři do zlata a drahých kovů chápou roli nabídky a poptávky při stanovování cen na trhu. Je tu mnoho důvodů, proč ceny zlata padají a klesají. Vztah mezi dostupným množstvím a poptávkou je z dlouhodobého hlediska klíčový.
Zvláštní politika centrálních bank
Koncem 20. století vsadila většina centrálních bank na papírové měny. Osvobozeny od břemena vztahu mezi celkovým množstvím peněz a celkovým množstvím zlata (zlatý standard) banky vsadily na jiné trhy.
Výsledkem je, že banky, které držely zlato jako finanční rezervu, houfně začaly zlato prodávat. Zájem centrálních bank o zlato je minimální. A trh byl zaplaven neudržitelným množstvím papírových peněz.
Současný ekonomický obrázek dnešního světa ukazuje, jak špatné rozhodnutí to bylo. Ačkoliv bankéři své strategie nijak veřejně nesdělují, dopad na trh je na první pohled zřejmý. Je trochu paradox, že se obrátily role, banky se od zlata obrátily k papírovým měnám, zatímco soukromí investoři udělali přesný opak.
Proč je zlato opět oblíbené
Zatímco papírová měna je vlastně jen teoretickou a bez jakékoliv zjevné hodnoty, zlato má nejen historickou, ale i reálnou hodnotu. Proč?
- Diverzifikuje portfolio rezerv
- Je odolné vůči inflaci
- Dokáže dobře stabilizovat měnu.
Jak nákupy centrálních bank ovlivní trh
Zlato letos doznalo velkého nárůstu (je až o 19 % draží než před Brexitem). Nicméně, je nutné zmínit, že centrální banky jsou po Brexitu spíše zdrženlivé.
Analytici Commerzabank například říkají, že čínská centrální banka snížila objem nakoupeného zlata a nakoupila „jen“ 5,3 tuny zlata během posledního měsíce. A to je důležitý indikátor, protože čínská a indická vláda jsou největšími světovými obchodníky se zlatem. A za druhé, cena zlata stále roste, i bez tlaku na poptávku. Dlouhodobí i krátkodobí investoři vyhlíží okamžik, kdy banky opět začnou nakupovat, protože tento fakt opět vystřelí ceny zlata nahoru.