Drahé kovy jsou vděčným objektem lidové slovesnosti, často se o nich také vyjadřují slavní lidé. Přísloví a citáty se v hojné míře objevují například i o stříbře, byť je obecně o něco méně populární než zlato či diamanty.
Pojďme si připomenout ty nejslavnější výroky:
-
„Trochu stříbra zničilo víc duší než ostrý meč těl.“ Walter Scott. Skotský autor skvostných historických románů svou myšlenku vyjádřil trochu poeticky, ale v zásadě má pravdu, že?
-
„Génius bez vzdělání je jako stříbro v dole.“ Benjamin Franklin. Někdejší hlava amerického státu uhodila, jak se zdá, hřebík na hlavičku.
-
„Máslo před obědem zlato, po obědě stříbro, po večeři olovo.“ Lidové přísloví. Inu, kdo chce zhubnout nějaké to kilo, musí se tímhle příslovím naučit chtě nechtě řídit.
-
„Mluviti stříbro, mlčeti zlato.“ Lidové přísloví. Tohle tak úplně velikost stříbra nezdůrazňuje, ale budiž, dejme je k dobru. Metafora o tom, že je lepší někdy nemít tak úplně povídavou.
-
„Jablka zlatá na stříbrné půdě – slova promluvená v pravý čas“ či též „Jako zlatá jablka se stříbrnými ozdobami je vhodně pronesené slovo“. Lidové přísloví. Tohle říkali už staří Římané, kteří o moudrosti museli něco vědět, protože své vědomosti z velké části převzali od Řeků. Zkrátka a dobře, když něco řeknete v pravou chvíli, může to klidně mít i cenu stříbra (potažmo zlata, ale o tom se tu teď nebavíme).
-
„Věnem jsem dostal stříbro, prodal jsem svou moc.“ Plautus. Výrok z proslulé Oslovské komedie snad nepotřebuje hlubší komentář, je to spíše antická básnická hříčka.
-
„Bojuj zbraněmi ze stříbra a vše přemůžeš.“ Lidové přísloví. Proslulé latinské pořekadlo, které dává za pravdu všem, kdo věří v sílu peněz. Stříbrem se tu totiž myslí samozřejmě mince, nikoliv sekery či meče.