Světovými médii proběhla před pár lety jedna velmi zajímavá informace. Diamanty totiž mohly být klidně odpovědné za vznik života a vděčíme jim tedy opravdu za mnohé, nejde tedy dost možná jen a pouze o předmět hodný obdivu za svou krásu a jedinečnost. Jak na tohle ale vědci vůbec přišli? Co je k této hypotéze vlastně přivedlo?
Mnoho (nebo snad vlastně i všichni) z nich se shoduje na tom, že život vznikl ze směsi chemických látek. Různé jsou ale názory o tom, jak k tomu vlastně došlo. Jedna skupina vědců se domnívá, že před pár biliony let v atmosféře naší planety prostě přistály molekuly vody a některé z nich se dostaly na povrch hydrogenovaných diamantů. Diamanty jsou elektricky vodivé, chemická reakce pak mohla vyvolat vznik složitějších organických molekul a tím byl vlastně spuštěn zázrak života. Výzkum za pomoci vodíku a přírodních diamantů měl údajně tuto teorii plně potvrdit.
Na výzkumu kolem diamantů, jenž trval úctyhodných třicet let, pracovala skupina německých vědců z Ulmské univerzity.
Možná to zní bláznivě, ale stejně tak dobře to může být trefa do černého. Ohledně vzniku života existuje totiž taková spousta otazníků, že se někteří odborníci snad už ani neodvažují přicházet s novými řešeními takovýchto problémů.
Tato teorie se nápadně podobá jiné teorii, která nese názvem paspermia. Život na Zemi podle ní také pochází z vesmíru, buď došlo k organickému dešti, nebo dopadu menšího meteoritu (či třeba komety) s trochou organické hmoty.
Na výzkumu kolem diamantů, jenž trval úctyhodných třicet let, pracovala skupina německých vědců z Ulmské univerzity. Andrei Sommer, Dan Zhu a Hans-Jörg Fecht pak své poznatky zveřejnili v celkově šestém vydání časopisu American Chemical Society. Je však více než pravděpodobné, že za pár generací se dočkáme dalších zajímavých zjištění, tak se nechejme překvapit. J