Jistě mnohokrát přemýšlíte, co můžete udělat pro svou obranu a pocit většího bezpečí. Pokud stále váháte mezi různými obrannými prostředky, určitě můžete zapřemýšlet i nad koupí plynové pistole. K čemu ale vlastně taková plynová pistole je?
Z legislativního hlediska jde o zbraně kategorie D, které jsou volně prodejné osobám starším 18 let. S jejich sehnáním tak není problém a dají se koupit relativně snadno.
Plynové pistole fungují na podobném principu jako klasické „ostré“ pistole a revolvery. Jen místo ostrého smrtícího náboje vystřelí nesmrtící střelu. Z obranných nábojů je k dispozici slzný plyn (CS), nebo také pepřové náboje. Jejich účinek je stejný jako v případě použití pepřového či slzného spreje, nevýhodou ovšem je, že musíte přesněji mířit a útočníka v případě střelby opravdu zasáhnout, což je s pistolí mnohem obtížnější než při použití spreje. Sehnat se dají i klasické prázdné startovací náboje, které udělají jenom hluk.
Mezi jakými plynovými pistolemi rozlišujeme? Neberme nyní v potaz výrobce, ale konstrukci. Vyrábějí se buď klasické plynovky připomínající pistole, ale vyrábějí se i s revolverovou konstrukcí. Zbraně vypadají realisticky a připomínají tak svoje předlohy, což může hrát při obraně také efekt – útočník se může snadno zaleknout. Na druhé straně ale pozor, pokud je útočník ozbrojen pistolí pravou, tím spíše jí použije. A rozebírat souboj plynové a ostré pistole asi není potřeba.
Mnoho lidí má dilema. Pistoli, nebo revolver? Obecně platí, že revolver má díky své konstrukci jednoznačně spolehlivější chod a méně často nastává zaseknutí. Ovšem do bubínku se nevejde tolik nábojů, jako do zásobníku pistole. Revolvery, pokud si tedy nepořídíte repliku nějakého vysokorážního modelu, jsou rozměrově menší a lépe se schovají.
I při střelbě z plynové pistole je ale třeba dávat pozor. Střílení z bezprostřední vzdálenosti (tj. kratší než 1 metr) může způsobit vážná zranění, v krajních případech i smrt. Vždy je tedy nutné řídit se bezpečnostními zásadami, které by vám měl vysvětlit prodavač v obchodě.