Perla je odjakživa známkou luxusu a každá majitelka, která se jimi může honosit má tu čest nosit prvek, který je opředený legendami a tajemnými příběhy. Již před 6 tisíci léty se jimi honosila královna Kleopatra a připravovala z nich například oslavovaný nápoj lásky. Ostatní kultury jej využívaly podobným magickým způsobem.
Libo skvělý dárek v podobě perly?
Historicky je tedy perla velmi známá a její lovení z hlubin moří si vysloužilo notnou dávku lidských životů. Na základě starých příběhů se dodnes nikdo nemůže shodnout, zda nosí štěstí nebo smutek. Každopádně v dnešních dobách, je každá žena dárkem v podobě tohoto bílého skvostu jistě velmi potěšena. Jak ale tento malý, avšak nádherný zázrak vzniká? Všeobecně je známo, že se nachází ve schránkách měkkýšů. Z velké většiny se perla skládá především z uhličitanu vápenatého.
JAK SE RODÍ PERLY? Technicky se perly vytvářejí v prostoru mezi schránkou a pláštěm měkkýše. Tato oblast kryje vnitřní útroby měkkýše a vytváří tzv. kožní záhyb. Obecně je nejznámějším producentem perel perlotvorka mořská, které se nachází v oblastech Tichého oceánu. Ač se veškerý proces zrození perly zdá složitý, jde v podstatě o jednoduchou záležitost.
Celý proces probíhá již ve zmíněném záhybu perlotvorky v době, kdy do něj vnikne předmět, kterému se perlorodka brání. Standardně to například bývá zrnko písku. Měkkýš na něj reaguje tím, že ho postupně začne obalovat jednotlivými plátky perleťové vrstvy z vnitřní strany schránky. Tato perleť je tvořena právě z uhličitanu vápenatého známého jako aragonit s malou dávkou příměsi bílkoviny.
Perly mohou mít různé barvy
Kombinace těchto dvou látek vytváří specifický vzhled perly, která je ve většině případů bílá, hladká a lesklá. Jsou samozřejmě známé i jiná zbarvení, jako například krémová, růžová či černá perla, která jsou závislá na barvě perleti dané lastury. Kromě popsaného přírodního procesu se perly vytvářejí i uměle, ovšem za stejných přírodních podmínek, tedy reakce měkkýše na parazita v řase. Využívají se dvě metody, kde první je známá jako ,,semínko“. Principem je vložení malinkatého úlomku do lastury, která na něj následně reaguje. Tento proces trvá zhruba jeden rok. Dalším postupem je vytvoření malého korálku z lastury, která se stejně tak jako v prvním případě do lastury vloží a nechá se ,,růst“.
Zde se jedná o rychlejší proces, jelikož lasturový korálek je jen o trochu menší než standardně velká perla a nános perlotvorky je okolo tenký asi 1mm. Perly se přirozenou formou vytvářejí i ve sladkých vodách. Jejich ,,výrobnou“ je perlotvorka říční, která je schopna produkovat několik desítek perel za celý svůj život. Z tohoto důvodu není tak vzácná jak perla mořská, jelikož tamní měkkýši jich vytvoří za svůj život jednu až dvě, cože se ovšem výrazně odráží na jejich ceně.