Snubní prsteny, prsteny na rukou vladaře, nebo prostá móda. Pánské prsteny mají za sebou opravdu bohatou historii, pojďme si ji připomenout – ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že tuto ozdobu nosí na rukou jen a pouze příslušnice něžného pohlaví.
Prsteny jako takové se poprvé začaly nosit v antickém Egyptě, už tehdy se ujala praktická zvyklost nosit je na pravé ruce – protože by jinak překážely v každodenních činnostech včetně práce na poli. V devátém století se díky papeži Mikuláši I. ujal zvyk používat prsteny během svatebních obřadů. Snubní prsteny ale zpočátku nosily pouze ženy, pánové jej začali jako důkaz věčné lásky nosit až na začátku minulého století.
Prsteny nosil například i vladař – ať už šlo o krále, knížete či vévodu, šlo obvykle o symbol jeho moci. Pánské prsteny znamenaly i členství v určité organizaci nebo byly udělovány jako pocta – za statečnost, jako dar, při přijetí do vznešeného úřadu a tak podobně.
Dnes sice prsteny, ideálně s hordou zlatých řetězů a několika druhy hodinek, nosí buď movití jižané nebo rappeři, ale v minulosti tomu tak nebývalo. Prsten patří na pánskou ruku stejně jako na tu dámskou. Existují například rodové prsteny, které mají zdůraznit příslušnost k určité dynastii, takové se ale nosí spíše na západě Evropy. Z hlediska módní policie je pánům dovoleno nosit až tři prsteny – dva na jedné a jeden na druhé ruce (obvykle prsteníky levé a pravé ruky, rodový prsten se odjakživa nosí na malíčku), tedy pokud na sob nemají zrovna společenský oblek. Velmi důležité jsou i upravené ruce a čisté nehty.
A jak tyto prsteny vypadají? U pánů prý vypadá dobře jednoduchý styl – jako ideální protiklad ozdobným prstenům na dámských rukou. Zlato nebo stříbro, to je nakonec celkem jedno. Důležitá je zde jednoduchost a čirá elegance.