Téměř každý se někdy v životě setkal s tím, že od někoho dostal či někomu daroval stříbrný šperk, který po čase ztratil svou původní barvu. Spousta lidí v tu chvíli cennost odsoudí a přestane ji nosit, v horším případě ji vyhodí rovnou do koše. Často k tomu ale dochází jen kvůli tomu, že neví o možnosti využití oxidace stříbra.
Snadná údržba šperků?
Každý šperk vyžaduje správnou údržbu, a my pro Vás máme metodu, kterou je možné učinit i z pohodlí Vašeho domova (na rozdíl od čištění ryzího stříbra, u kterého je potřeba využití elektrolýzy). A dokonce zabere jen pár minut. Dlouhé trvání by v tomto případě naopak mohlo uškodit.
Příčina nežádoucích účinků jako například zčernání kovu je jasná. Bohužel se jedná o následky, ke kterým dochází během běžného užívání. Styk potu, laku na vlasy, parfému či termální vody s pravým stříbrem je asi nejčastějším důvodem ztráty původní barvy. Je tedy pochopitelné, že kdo se více potí, či více používá právě tyto zkrášlující prostředky, je více vystaven takovýmto reakcím kovu. Nejlepším doporučením jak tedy tmavnutí kovu zabránit zní – omezte nošení Vašich cenností během těchto činností. Nekoupejte se s ním a sundávejte si je pravidelně, když půjdete spát.
Oxidace šperků není složitá
Přejdeme tedy k tomu, jak má správně probíhat oxidace šperku. První ingrediencí je speciální čistidlo stříbrných šperků, které je dnes již volně přístupné téměř v každé prodejně drogerie. Tekutinu nalejeme do uzavíratelné nádoby a naše předem připravené stříbro do něj pomalu ponoříme. Po necelých dvaceti vteřinách ale nezapomeňte šperk vytáhnout, protože oxidace, jak už jsme již zmínili, může mít i negativní účinek. Drahokam nakonec může ztratit svou celkovou lesklost. Buďte tedy opatrní a pečlivě sledujte průběh reakce. A pro ještě větší účinek můžete kov vyleštit malým hadříkem – nejlépe novým, nesmí na sobě mít žádnou sebemenší nečistotu!
Pokud si nebudete vědět sami rady, určitě je tady možnost předat tuto práci do rukou odborníka. Tuto službu nabízí snad každý klenotník. Na závěr je ještě nutno říci, že to tedy skutečně není závada šperku, je to jeho přirozenost. Jako reklamaci Vám to tedy pravděpodobně nikde neuznají. Není ji třeba, ba naopak – je to skvělá zpráva pro všechny, protože Váš oblíbený šperk budete moci nadále hrdě nosit.