Většina švýcarských hodinářských velmocí má své kořeny již v devatenáctém století. Více než stopadesátiletá historie tak patří mezi další z vlastností, které dnes přispívají k luxusnímu dojmu z těchto precizních přístrojů. Jednou ze společností, která píše dějiny a představuje synonymum kvality – a jejíž výrobky na rukou rozhodně nenosí jen tak někdo – je Omega SA.
Její historie spadá už do roku 1848 – zatímco Evropou hýbaly nacionalistické revoluce, ve švýcarském městě Le Chaux de Fond (právem dnes považováno za kolébku hodinářského řemesla) teprve třiadvacetiletý hodinář Louis Brandt založil vlastní firmu. Mladík toužil po vlastním podnikání a tak se rozhodl zariskovat a vstoupit na trh se speciálními strojky. Nechal se totiž zásobovat místními výrobci součástek známými svou kvalitou, které následně spojoval s precizním procesem výroby. A jeho nápad se vyplatil.
Omega historie značky se datuje od roku 1848 ve městě Le Chaux de Fond
O hodinky byl velký zájem nejen ve Švýcarsku, ale dokonce napříč celou Evropou, takže Brandt musel v roce 1880 otevřít novou moderní továrnu v Bienne. Tehdy jeho společnost však ještě nenesla název Omega, ten dostala až v roce 1894 na počest stejnojmenného zvláště úspěšného modelu kalibru 19. Po smrti zakladatele převzali podnikání jeho synové Cézar a Louis Paul. Ti vedli firmu v první polovině bouřlivého dvacátého století a jako by jejich přístroje byly nenápadně přítomny všem jeho stěžejním událostem.
Během první světové války se Omega stala oficiálním dodavatelem měřících přístrojů Britského královského letectva (RAF). Dvacet let nato zažila firma další velký zlom, v roce 1932 se totiž její výrobky objevily na Olympijský hrách v Los Angeles jakožto oficiální časomíra. Tato tradice platí dodnes. Omega však šla ještě dál – dostala se dokonce do vesmíru. V dobách studené války sloužila nejprve NASA a v roce 1989 rovněž sovětským kosmonautům. Zatím poslední člověk na Měsíci (Eugene Cernan) tam vystoupal s hodinkami Omega na zápěstí.