Psal se rok 1884, když se ve Švýcarsku zrodila firma, která je dnes největším výrobcem víceúčelových švýcarských nožů na světě. Švýcarská armáda tehdy potřebovala univerzální nůž, který by byl skladný, a zároveň obsahoval více čepelí. Zrodila se firma Victorinox.
V roce 1891 začala firma Victorinox dodávat tyto víceúčelové nože s běžným ostřím, vývrtkou, otvírákem na konzervy a mnoha dalšími vymoženostmi. Původně čistě armádní švýcarský nůž se pak stal synonymem Švýcarska jako takového a velmi oblíbeným suvenýrem pro zahraniční turisty. V roce 1909 pak vznikl znak, který je symbolem Victorinox dodnes. Jde o bílý kříž na červeném štítu a spolehlivě podle něj poznáte švýcarské nože věhlasné značky od padělku.
Po druhé světové válce se švýcarské nože ve velkém dostaly do americké armády. Zde byly ceněny pro svou univerzálnost při zachování maximální kompaktnosti všech rozměrů. Jakmile byl nůž hitem v americké armádě, rozběhla se velká poptávka i v civilním sektoru a Victorinox musel začít vyrábět ve velkém.
Victorinox si dlouhá léta konkuroval s firmou Wenger, která taktéž vyráběla švýcarské armádní nože. Ta ale koncem 20. století začala upadat a tak jí v roce 2005 Victorinox převzal a dnes jsou nože vyráběny jen pod jedinou značkou, a to právě Victorinox.
Švýcarské armádní nože bohužel přišly o část svojí popularity v okamžiku, kdy došlo k teroristickým útokům v New Yorku v září 2001. Poté vešel v platnost zákaz brát si do letadla nože, a tím pádem si turisté přestali kupovat na letištích tyto nože. Jejich vývoj ale přesto pokračuje.
ZAJÍMAVOST: Krátkou dobu byly dostupné také nože se čtečkou otisku prstu nebo s interní USB pamětí.
Kdo touží po tradici a osvědčené kvalitě, u firmy Victorinox určitě nalezne ve výběru z mnoha nožů ten, který mu bude nejvíce vyhovovat. Jak se zdá, švýcarské armádní nože jsou nesmrtelné.