Začátkem března dosáhl Bitcoin poprvé parity s cenou zlata, aby jí následně překonal. Tato kryptoměna se dostala až na maximální cenu 1281,21 dolarů za jednu jednotku.
Média to zvelebovala a psalo se, že Bitcoin je lepší než investice do zlata. Ale než směníte své zlaté či stříbrné mince, pamatujte, že kryptoměny se drahým kovům nemohou rovnat z hlediska hodnoty a volatility. Stefan Weiler vysvětlil, proč tomu tak je.
Reálné vs. abstraktní jednotky
Hlavní rozdíl je, že zlato a stříbro jsou skutečné, fyzicky měřitelné přírodní elementy. Jenže Bitcoin a další kryptoměny jsou jen virtuální. Zlato a kovy obecně se dají měřit (gramy, unce a podobně), ale to Bitcoin nemá. Takže „zvážit“ hodnotu Bitcoinu prostě není možné.
Weiler říká, že pokud to chceme porovnávat, musíme napřed stanovit, s jakou jednotkou zlata Bitcoin porovnat. Je to gram? Kilogram? Tuna? Nebo jen troyská unce? Je to jako porovnávat akcie Applu a Seaboard Corporation. Porovnávat jeden bitcoin s jednou troyskou uncí je jako porovnat jednu akcii Seaboard (4 179 dolarů za kus) proti akcii Applu (116 dolarů za kus).
Riziko poklesu volatility
Kryptoměny jsou vnímány jako směnný prostředek budoucnosti. Jenže je tu problém s volatilitou, když se měří jen pokles oproti standardnímu rozsahu výkyvů. Weiler říká, že volatilita Bitcoinu přesahuje limity volatility zlata a měn, a že sice může krátce klesnout, jenže potom znovu vystřelí vzhůru. S takovou volatilitou je směna Bitcoinu za měnu pro obchodníky opravdu nevýhodná. Směna totiž může trvat i hodinu, během které může hodnota Bitcoinu prudce klesnout.
Přestože si Bitcoin za svou krátkou existenci vede dobře, stále má vážná omezení, která z něj oproti zlatu a drahým kovům dělají bezcennou věc. Pamatujte na to, než do něj investujete.