Řekli byste, že mezi nejvíce oceňovaná britská alba patří „elpíčka“ od The Beatles? V tomto směru mít pravdu bohužel nebudete, protože nejdražší album britské historie vyprodukovala už v padesátých letech hudební formace The Quarrymen. That´ll Be The Day (1958), hodnota 165 tisíc dolarů, to prostě hovoří za vše.
Ale na druhou stranu, členové této skiffleové skupiny zahájili svou činnost v Liverpoolu a asi tušíte správně, že mezi bývalé Quarrymeny patřil třeba Paul McCartney nebo George Harrison.
Druhé, třetí i čtvrté místo v žebříčku deníku Telegraph už obsadila uznávaná klasika, kterou zná na Ostrovech asi úplně každý. Sex Pistols a jejich God Save The Queen (1977) nebo Anarchy In The UK, a to v hodnotě 11, respektive 10 tisíc dolarů. Bramborová medaile patří velmi těsně oblíbené formaci Queen, jejich album Bohemian Rhapsody z roku 1978 je oceňováno na osm tisíc dolarů.
A co The Beatles? Ti se vlastně umístili až na osmé pozici. Jejich deska You Know My Name z roku 1969 je oceňována na pět tisíc dolarů. Zapomenout ale nesmíme ani na Davida Bowieho, jenž širokou veřejnost šokoval nejen svérázným pojetím obalů svých alb. To z roku 1969, s názvem Space Oddity, je oceněno rovněž na necelých pět tisíc dolarů.
Broukům však přeci jen jedno prvenství patří. Vinylové desky, které prošly světovými aukčními síněmi, vyjdou obvykle movité sběratele na pořádný balík peněz. Nejinak tomu bylo i u White Album z produkce The Beatles, MONO LP Cover, celkově pátý lis v historii, se v listopadu 2008 prodal za více než třicet tisíc dolarů. Dobře se ale prodávali i Sex Pistols, stejně jako Pink Floyd, Rolling Stones či třeba takoví Velvet Underground. Britská hudební scéna byla a je velice bohatá, o cenné nahrávky tu tedy není vůbec nouze.