Ve středověku bývala naše země obrovským producentem stříbra, který snesl srovnání s největšími světovými doly. Dnes už tomu tak bohužel není a těžba se dávno přesunula ve velkém jinam, přeci jen, už je to pár století zpátky a časy se mění.
Celkově můžeme říci, že důlní produkce za posledních dvacet let výrazně stoupla, z přibližně čtrnácti tun se blíží takřka dvojnásobku této úctyhodné hmotnosti. Celkově se během historie lidského rodu nejspíše vytěžilo asi půl druhého milionu tun stříbra. Za systematický nárůst těžby může obliba tohoto drahého kovu, ten je totiž potřebný snad v každém průmyslu, na který si jen vzpomenete. Stříbro má ve světě poměrně dobrý zvuk i jako investiční kov. A kde že se tedy vlastně všude těží?
Když vezmeme v potaz Českou republiku, zásoby (v rozsahu zhruba pěti set tun) jsou v Kutné Hoře a ve Slezsku, celkem je evidováno sedm ložisek. Oproti světovým producentům jsme ale samozřejmě spíše chudí příbuzní.
Kdo jsou největší producenti stříbra na světě?
Největším současným producentem je Mexiko, kde se vytěžilo meziročně asi pět tisíc tun stříbra. Na druhém místě je pak Čína, která dodala v roce 2013 na celosvětový trh na čtyři tisíce tun tohoto kovu. Následuje Peru, Rusko, Austrálie, Bolívie, Chile, Polsko, USA a Kanada. A pro zajímavost, řekli byste, že jsou na tom Američané či Kanaďané v tomto ohledu nějak dobře, tedy vzhledem k rozloze svých zemí? Něco podobného se totiž vůbec říci nedá, Kanada ročně vyprodukuje jen sedm stovek tun, USA o zhruba čtyři sta tun více. Lépe je na tom prakticky celá Jižní Amerika či Polsko. Zajímavé, že?
Další místa v žebříčku zaujímá třeba Kazachstán, Indie, Turecko, Maroko nebo Indonésie. Stříbro se relativně ve velkém těží i v Íránu nebo v Jižní Africe a Guatemale.