Vinyl je prostě unikát, provází lidstvo už celá desetiletí a hudební scénu šedesátých, sedmdesátých či osmdesátých let si bez něj lze jen těžko představit. Jaké jsou nejcennější LP nahrávky, které kdy v historii vznikly? A co je na nich zajímavého? Pojďme si jich pár postupně představit, nudit se rozhodně nebudete!
Vůbec nejcennější nahrávkou historie, a že to uznávají snad všichni odborníci, je ta od Johna Lennona a Yoko Ono s názvem Double Fantasy z roku 1980.
Toto album se vydražilo za půl milionu dolarů, snad i proto, že jej sám slavný Beatle podepsal pár hodin před smrtí svému budoucímu vrahovi. Druhé místo patří vlastně Broukům také, jejich předchůdci The Quarrymen v padesátých letech sestavili album That´ll Be The Day, kterého se ale dochovala vlastně jedna jediná kopie. A její hodnota je 180 tisíc dolarů.
Třetí místo? Rovněž The Beatles, album Yesterday and Today (1966, hodnota 39 tisíc dolarů). Slavný řeznický obal je u tohoto alba rozhodně nezapomenutelný! Čtvrtá pozice pak patří Bobu Dylanovi a jeho The Freewheelin´ Bob Dylan z roku 1963. Hodnota úctyhodných 35 tisíc dolarů, co k tomu ještě více dodat, že? Na předních příčkách se ale umístili i umělci, kteří nepocházejí původem z Velké Británie. A že je to vlastně velké privilegium, protože právě na Ostrovech se produkovala opravdu mimořádná hudba.
Osmou příčku totiž obsadil legendární Elvis Presley. Jeho Stay Away, Joe se prodalo za 25 tisíc dolarů, vlastně šlo o promo album s jednou stranou. První desítku pak uzavírá jedna z nejpopulárnějších hudebních skupin padesátých let minulého století (alespoň co se Spojených států týče), The Hornets a jejich nahrávka I Can´t Believe. Cenovka? Celých pětadvacet tisíc dolarů, podobně jako v případě „Krále Rock ‚n‘ Rollu“.