Nejcennější z kovů je nezbytný v mnoha oborech. Jeho sláva napříč mnoha staletími není rozhodně náhodná, protože se nevyužívá „jen“ na produkci šperků a cihliček. Spotřebiče, které využíváme dnes a denně, mobil, stolní počítač, notebook – a to je vlastně jen špička celého ledovce.
Zlato je potřeba i tam, kde bychom to byli asi na první pohled vůbec neřekli.
Šperkařství je číslem jedna
Zlato se využívá nejčastěji ve formě slitin se stříbrem, zinkem či mědí, ale také podstatně vzácnějším palladiem. Pokud je zlato samo o sobě, nedá se často dost dobře zužitkovat, protože je pro běžné užívání až příliš měkké. Ryzost zlata se, jak je jistě všem dobře známo, udává v karátech, nejvýše může být tento kov čtyřiadvacetikarátový.
Různé kovové předměty pak může zlato snadno ochránit před případnou korozí, pozlacování ale samozřejmě podstatně navýší cenovku. Medaile v různých sportovních odvětvích, pamětní mince nebo bižuterie, zde všude se můžeme setkat s pozlacováním. Zlato je kujné takřka na jedničku, proto se pozlacování dá využít v mnoha různých odvětvích, například i v potravinářství. Třeba pozlacený dort je určitě vrcholem oslavy narozenin mnoha celebrit.
Průmysl zlato prostě potřebuje
Zlato je skvěle vodivé, využívat se začalo už před pár desítkami let v mikroelektronice. Dnes se této vlastnosti, tolik netypické pro mnoho jiných kovů, využívá při výrobě počítačů (kontakty mikroprocesoru atd.). Nejcennější olympijský kov je pak významně nápomocen i při barvení skla, což je ale velmi delikátní práce a příliš často tedy není k vidění.
Zlaté zuby už měli i antičtí panovníci, zubní lékařství je tedy využívá vlastně už po několik tisíciletí. Zlato totiž není vůbec zdraví škodlivé a odolá korozi i v jinak kovům poměrně nepříznivém prostředí ústní dutiny. Zubní můstek by se bez zlata neobešel, ale stejně jako jinde, ani tady není pojem „zlato“ úplně stoprocentní. Výplň zubu se totiž skládá nejen ze zlata, nýbrž i z mnoha dalších kovů, zmiňme opět stříbro, ale i zinek, cín nebo iridium a platinu, záleží na konkrétním zubaři a specializované zubní laboratoři.
Zlato je i dobrou investicí
Do zlata se dá i úspěšně investovat, to platilo v dějinách lidstva vlastně už od úplného začátku. Zlato se sice dnes nevyužívá ve formě klasického oběživa jako ještě v raném novověku, ale bankovní trezory dodnes schraňují skoro polovinu světových zásob zlata – tedy přesně ty zlaté cihličky nebo slitky, které si sem uschovali soukromí investoři nebo strážci státních pokladů.