POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Na co se zaměřit při nákupu šperků

Ať už kupujeme šperky do své osobní sbírky, děláme menší investici na stáří nebo horší časy, nebo prostě chceme jen udělat radost svým blízkým, je třeba obezřetnosti.

Ne každý prodejce šperků je poctivý a nabízí prvotřídní zboží, časté jsou také machinace s cenami, na nichž se může na úkor neznalého nákupce obohatit opravdu leckdo. Takže čeho si vlastně všeho všímat, když kupujeme nějaké šperky?

Je třeba pohlídat si punc

Každý, kdo prodává šperky ze zlata, stříbra a jiných cenných kovů, musí mít k dispozici přehled puncovních značek. Právě punc je totiž garancí toho, že výrobek byl pečlivě prověřen a má přesně tu ryzost, která je udávaná prodejcem. Šperky ze zlata mají vyraženu za tímto účelem labutí, kohoutí či například orlí hlavu, u stříbra jde nejčastěji o hlavu kamzíka nebo zajíce.

Punc bychom marně hledali u opravdu velmi drobných kousků (tedy kupříkladu výrobek ze zlata o hmotnosti 0,4 gramu) a také u historických šperků. Tam by se totiž snížila jejich mnohdy obrovská hodnota, tudíž jsou častěji ohodnoceny spíše certifikátem pravosti, který zajistí odborný znalec drahých kovů.

Kámen musí být pravý

Zlaté prsteny s drahokamem? Ano, ty jsou hodně drahé. A právě proto byste měli za své peníze chtít opravdovou jakost a ne padělek. Nakupujte proto u seriózního prodejce, jenž Vám na paragon napíše, jaký druh kamene na prstenu vlastně je. V případě, že pochybujete nad tím, co doma vlastně máte, určitě je namístě posudek znalce.

Přírodní drahé kameny jsou vzácné a o to vyšší je jejich finanční hodnota. Rozeznat od padělku vyrobeného laboratorní formou lze však poměrně lehce. Přírodní kámen může mít drobnou prasklinku nebo jiné „zdánlivé mínus“, které umělý kámen v drtivé většině případů nemá ani po dlouhodobém nošení. Nejoblíbenější jsou diamanty, rubíny nebo třeba smaragdy.

Výběr zlatého šperku má svá specifika

Když chcete koupit zlatý šperk, přesvědčte se o tom, jestli není zlato jen lehce na povrchu a nemáte spíš tu čest s větší hroudou železa. Povrchová úprava žlutého zlata tím bílým je poměrně snadná, proto si dejte na něco podobného pořádný pozor. Duté šperky také nelze doporučit, jejich případná oprava je skoro nemožná a dlužno podotknout, že vlastně nic nevydrží…

U ocelových šperků je tomu jinak, není možné provádět leštění ani opravy, a to ani u řetízků, které se nechtěně roztrhnou. Vzhledem k pořizovací ceně takových šperků ale není třeba dlouho zoufat a prostě si jen pořídit nový kousek. O platinu přeci nejde.