Investiční mince jsou jednou z nesčetných možností, jak zhodnotit své finance a navíc přičichnout k nesmírně poutavému oboru, kterému se říká numizmatika. Odborníků na staré mince je mezi námi relativně málo, ale svět dávných platidel je nesmírně zajímavý obor, do kterého můžete velmi snadno proniknout.
A nemusíte se omezovat na mince z českých zemí – groše, dukáty, denáry a další. Velmi ceněné jsou mezi investory i mince zámořské, například americké. Pojďme se tedy společně podívat na historii jedné takové kovové mince, takřka legendárního platidla známého jako American Buffalo.
Nejmladší a nejdražší
Mince vyrobená z čistého čtyřiadvacetikarátového zlata je jedinou svého druhu, již dala americká vláda kdy razit. Pokud však čekáte, že se tak stalo již před staletími, pak jste na omylu. K tomuto poněkud netradičnímu kroku totiž američtí mincovní mistři přistoupili teprve před deseti lety a minci představili světu v červnu roku 2006. V současné době jsou tak na trhu k dispozici pouze její první nebo druhé ročníky. Vzhledem k použitému materiálu však ani takto „mladý“ kousek nemusí trpět sníženou cenou, která by pramenila z absence vysoké historické hodnoty. A právě proto, že American Buffalo je jedinou zlatou mincí, která pochází z amerického kontinentu, je naopak pravděpodobné, že její hodnota bude s přibývajícími léty ještě stoupat.
Zajímavý a cenný dárek
Kovový plíšek s portrétem indiána má nominální hodnotu 50 amerických dolarů, ale pokud si jí budete chtít pořídit, zaplatíte za ní daleko víc. Cena se pochopitelně ovíjí od aktuální ceny zlata, v současnosti už převyšuje tisíc dolarů za kus (před deseti lety se prodávala za devět set dolarů). Pokud čekáte na ideální příležitost k nákupu investičních mincí, nebo přemýšlíte o zajímavém dárku pro své příbuzné, přátele nebo obchodní partnery, zauvažujte, zda by American Buffalo nepředstavovala dobrou volbu.