Téma globálního oteplování je během několika posledních let ostře diskutované vědci a politiky s pádnými argumenty na obou stranách. Toto téma stále větší měrou zasahuje do dalších oblastí, včetně ekonomie. Obrovský rozdíl v řádu jeden až dva stupně může na naší planetě ovlivnit celou řadu trhů, včetně komodit, jako třeba zlato.
Možná si myslíte, že teplejší dny nemohou ovlivnit těžbu zlata stejnou měrou, jako třeba spotřebu energie. Nová situace v kanadské Arktidě ale svědčí o něčem jiném. Teplá zima zapříčinila omezený přístup ke klíčovým nalezištím zlata na Yukonském teritoriu, tím se potenciálním zákazníkům ztížila možnost tento drahý kov koupit a zároveň se tím zvýšila i jeho cena.
Obchodníci se zlatem se možná nebudou schopni dostat ke kanadským dolům
Posunutí velkého množství ledových arktických vzduchových hmot způsobené polárním vírem vyústilo v mrazivé zimy s rekordním sněžením v prvních měsících roku 2015. Doprava po ledové silnici, která spojuje Yellowknife a severní zlaté doly nyní zatím není možná. Kvůli vyšším teplotám a nedostatku nového polárního víru cesta ještě nezamrzla. Těžařská společnost se obává, aby se neopakovala krize z roku 2006. To musela nechat přepravit své nástroje k těžbě přímo na letiště v Yellowknife a to ji přišlo na bezmála 100 milionů dolarů jenom za palivo pro letadla. Doba, kdy cena zlata velmi kolísala, byla pro těžební průmysl v severní Kanadě zkouškou ohněm. Nabídka zlata byla menší a jeho cena na trzích se rázem zvýšila.
Jak mohou problémy s dolováním ovlivnit ceny zlata
Na severozápadním území žije asi 42 tisíc lidí, kteří jsou propojeni pouze 570 mil zpevněných cest. Kratší a teplejší zimy, ale i nedostatek dopravních tras dává kanadské těžbě zlata nůž na krk. Zatímco těžba je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují cenu zlata, celosvětové těžební trendy by mohly pomoci formovat vývoj cen zlata na trhu přes rok 2016.