Když jste fanoušek historie, musíte se stát i sběratelem. Někdo si vystačí se sbírkou poštovních známek nebo mincí a bankovek z různých koutů světa, samozřejmě existují i jiná zajímavá řešení. Existují i sběratelé vojenské výzbroje, mezi ně patří například i britský sběratel tanků jménem Nick Mead. Co zajímavého jej letos potkalo?
Zlaté cihly v nádrži, o kterých nikdo nevěděl
Mead, který je majitelem firmy půjčující ke komerčnímu využití historická vojenská vozidla, má rozsáhlou sbírku – vlastní více než sto zajímavých kousků. Jednou se rozhodl, že jedno z velmi cenných nákladních aut vymění s jiným sběratelem za čínský tank Typ 69, jenž má základ v někdejším sovětském modelu T-54. Ten se účastnil první Války v Zálivu (srpen 1990 až únor 1991). Nick Mead byl ze starého tanku nadšený a rozhodl se okamžitě pustit do rekonstrukce. Když s přítelem rozebíral součástky, odhalil, že palivová nádrž je mírně porušená. Když díru zkoumali dál, zjistili, že je tu pětice zlatých cihel, vážících dohromady více než třicet kilogramů, které mají hodnotu skoro dvou milionů liber! Velmi pravděpodobně je sem ukryli vojáci, kteří na ně poté zapomněli nebo si je nestihli včas odvézt.
Novopečený majitel byl samozřejmě překvapený, po zralé úvaze se ale z pochopitelných pohnutek rozhodl zavolat policii. Odtud si zlato vyzvedli a dnes se zjišťuje, zda nejde o zlato ukradené z kuvajtských rezerv během válečných událostí. Možná budou v bezpečnostní schránce v Londýně opravdu dlouho, hodnota samotného tanku přitom dosahuje v přepočtu necelého milionu korun. Dostane nálezce nějaký podíl? Podle české legislativy by měl nárok na desetinu z ceny nalezeného pokladu, anglické zákony definují například objev starší tři století jako poklad, skotské podobnou věc tolik neřeší.