Šperky z bílého zlata mohou časem změnit barvu. Potom začnou působit trošku nevkusně a omšele, už si jej nelze jen tak vzít do společnosti a raději bude lepší se porozhlédnout po jiných špercích. Důvodem, proč bílé zlato žloutne při nošení, je prostě to, že se při jeho výrobě používá hned několika různých kovů a každý má samozřejmě trochu odlišné vlastnosti.
Protože v dolech najdeme jen žluté zlato, je takzvané „bílé zlato“ slitinou, což je jistě všeobecně známá věc. Nejčastěji se přidává nikl, palladium nebo zinek.
Na trhu jsou k dostání tři alternativy bílého zlata
Bílé zlato s obsahem palladia je velmi drahé. Protože jde o relativně měkký kov, jdou do něj snadno zasadit drahé kameny. Naopak takový snubní prsten nechte vyrobit raději z jiných slitin, kvůli malé tvrdosti je bílé zlato s obsahem palladia pro něco podobného dosti nevhodné. Takže palladium je alternativou jen pro minimum šperků…
Jinak je tomu u bílého zlata s obsahem zinku. To se dá snadněji opracovávat a slévat, navíc jde o velmi tvrdý materiál (vhodný samozřejmě nejen pro snubní prsteny), zinek je proto k vidění u bílého zlata vůbec nejčastěji. Oblíbili si jej hlavně velkovýrobci šperků, bílé zlato s příměsí zinku má žlutý odlesk a jde tedy poznat zkušeným okem už na první pohled.
Slitina zlata a niklu je čistě bílá, problém je ale v možnostech opracování, které jsou kvůli vysoké tvrdosti omezené. Pro hromadnou výrobu bílého zlata tak nikl rozhodně nelze doporučit, ale k ruční výrobě šperků se využívá celkem pravidelně. Naprosto ideální je pro snubní prsteny či obecně šperky, které budete nosit relativně často.
Druh zlata je těžké rozeznat
Během té krátké chvíle ve zlatnictví prostě nepoznáte, s kterým druhem bílého zlata máte zrovna co do činění. Šperky se totiž ještě před prodejem potáhnou tenkou vrstvou rhodia, tedy kovu, který má jasně bílou barvu. Po určité době se pak může prsten trochu poškrábat, zvláště při každodenním nošení.
POZOR NA ŠPERKY S RHODIEM: U některých nepoctivých prodejců se můžeme setkat s tím, že nechají potáhnout klasické žluté zlato rhodiem a vydávat je za mnohem dražší bílé. Tento falzifikát ale odhalíte poměrně brzy, proto je třeba mít po ruce kupní smlouvu a vyjednat si reklamaci.