Gramofonové desky podle mnoha znalců i laiků poskytují ten nejlepší možný zážitek při poslechu hudby.
Protože jde ale o vývojově již zastaralou a dávno překonanou technologii, je nutné při manipulaci s gramofonovou deskou zachovávat mnohem větší opatrnost, než je tomu u moderních médií. Vinylové desky jsou velmi citlivé a tím pádem stačí jen malá nepozornost, a obsah desky může být nevratně znehodnocen. Jak se tedy ke gramofonovým deskám chovat tak, aby vám co nejdéle vydržely?
Nejprve se podíváme na skladování desek. Jedinou správnou metodou uskladnění je vertikální poloha, tedy nastojato. Desky jsou velmi křehké, a pokud byste jich na sebe umístili více v poloze naležato, velmi rychle by se prohnuly, zkroutily a bylo by po nich. Dbejte také na správné tepelné podmínky, protože desky špatně snáší vyšší teploty. Obecně by teplota místa, kde desky skladujete, neměla výrazněji překročit 20° Celsia.
Jak zacházet s gramofonovou deskou?
Nyní si povíme něco o manipulaci s deskou jako takovou. Berte na vědomí, že deska je velmi křehká, a i sebemenší pád či hrubější zacházení nemilosrdně povede k jejímu roztříštění. S deskami tedy manipulujte opatrně a těmto situacím předcházejte. Když desku vyjmete z kartonového obalu, nedotýkejte se jejího povrchu, ale držte ji za okraj. Dbejte přísně na čistotu rukou, protože drážky na desce jsou citlivé na jakékoliv zanesení. Opatrní buďte také při přehrávání. Ujistěte se, že máte kvalitní gramofon v dobrém technickém stavu, který vám desku nepoškrábe.
Vlhkost obvykle nebývá takový problém. Musíte ale dávat pozor na to, aby vlhko nepoškodilo obal desky. Ten by pak ztratil své ochranné vlastnosti a deska by se mohla nenávratně zničit. Když budete dodržovat všechna nezbytná opatření a desku nepoškodíte, vydrží vám dlouhá léta a budete si moct vychutnávat její dokonalý zvuk. Vyhněte se ale pokud možno všem rizikům a nestandardnímu zacházení s deskou.