Výběr kvalitního zavíracího nože je někdy kumšt. Na rozdíl od předchozích staletí není třeba nůž k lovu zvěře a následnému stahování kůže, v naší osvícené době postačí maximálně na otevření plechovky nebo třeba lahve s pivem a tak podobně.
Zavírací (nebo též kapesní) nůž se prostě občas hodí mít po ruce. Navíc, dnes máte skoro neomezený výběr, k dispozici jsou několikacentimetrové nože, ale take metrové “kudly”, které skoro až budí strach. Na trhu jsou stale k dispozici výrobky z tržnic, které nebývají příliš kvalitní, v ceně do dvou tisíc pak pořídíte bez problémů kvalitní a víceúčelový nůž, co bude oddaně sloužit klidně i celý zbytek života.
Zajímavou volbou pro všechny je třeba takový švýcarský armádní nůž, minimálně v Evropě nezbytný doplněk všech zálesáků. Oblíbený je už po dvě staletí a rozhodně z módy jen tak nevyjde. Firmy jako Viktorinox nebo Wenger patří k elitě, nabídnou víceúčelovost (želízka, pilníčky, nůžky, ostré malé nože, otvíráky, někdy také propiska nebo pinzeta) do každého počasí a na každou výpravu.
Pokud patříte mezi vlastence i v ohledu výběru kapesního nože, bude se Vám zamlouvat klasická “rybička”, případně také “křivák”, původem z Valašska. I tyto drobné nože se schovají do každé kapsy a během dne je na rybách nebo při kempování určitě využijete. Zkrátka a dobře, je nutné si rozmyslet, k čemu bude nůž využíván. Dáte si jej jen tak do kapsy pro všechny případy, vyrazíte někam do přírody?
Mezi nejčastěji používané materiály se řasí nerezová ocel. V kapse u kalhot není zrovna příhodné klima pro některé materiály, vyřešit to můžete I tím, že si pořídíte moderní nůž z keramiky. Rukojeť z umělé hmoty také není problémem. Délka čepele se obecně doporučuje volit mezi 80 a 120 milimetry, to kvůli praktičnosti a bezpečnosti držení. A jen tak mimochodem…v tuzemsku omezeni ze zákona při výběru nože nejste, ale v některých západních zemích platí poměrně přísná pravidla, co vlastně smí být na trhu.