Šperky s českým granátem byly za starých časů vyráběny z tradičních kovů, jako je například tombak. Ten je složen z 84 až 90 procent z mědi a jen 10 až 16 procent zinku, jedná se tedy o slitinu. Vyšší vrstvy si dopřávaly samozřejmě úplně jiného luxusu a měď se zinkem nahrazovaly stříbrem či zlatem.
V dnešní době je nám k dispozici hned několik návodů, jak tyto šperky a často také památky na naše blízké restaurovat. Tento proces se doporučuje přenechat do rukou pečlivého odborníka, pokud ale máte nějaké zkušenosti, můžete to zkusit i sami doma. První krok je tady ten nejdůležitější.
Důkladná očista na prvním místě
Vždy, když pracujeme se šperky, je nutná úplná čistota. Na našich starých drahokamech bývá mnoho nečistot od běžného nošení. Například musíme odstranit zbytky mýdla, textilu či krému na ruce. V této oblasti je rozšířená očista ušního mazu, který se objevuje často na náušnicích.
Přejdeme tedy k postupu. Ze začátku je podobný jako klasické mytí nádobí. První krok nevyžaduje žádnou práci profesionála. Běžná špína se očišťuje typickým způsobem, a to teplou vodou. Nesmíme si splést teplou vodu s horkou, neboť hrozí zničení kvality šperku. Zastaralé šperky obvykle nedrží pevně u sebe, a proto tuto činnost neprovádějte nad umyvadlem. Je tedy důležité si pamatovat – za prvé, aby voda nepřekročila teplotu 40 stupňů. A za druhé, abychom naší nedůkladností o šperk nepřišli, vzít si jako podklad něco v čem se nemůže šperk ztratit. Například hluboký talíř nebo mísu.
Delikátní práce, která si vyžádá trochu času
Stejně jako umýváme nádobí, i tady je zapotřebí využití jaru. Detailně odstraníme nečistoty ze šperku a poté granáty pořádně usušíme. Tento krok pro jistotu ještě jednou zopakujte, protože i malá kapka vody může zhoršit celkovou kvalitu kamene – konkrétně může dojít k zahnití podložek šperku. Dříve se využívali k vybroušení šperků do roviny. Doba se podepsala na nedokonalosti broušení, což utvářelo neúplnou symetrii. Faséři dávali přednost přirozenosti zrna, za to dnes jim jde o perfektní tvar ustálených tvarů. Je vyzkoušené vyčistění granátu pomocí ultrazvuku, zatím bohužel s méně účinným výsledkem než u metody první.
I samotný šperk bez kamene je hotovou vzácností a proto, pokud vám chybí, nezoufejte a obraťte se na české výrobce a oni vám vyrobí náhradní. Má to bohužel svou nevýhodu. Jak už jsme se zmínili, v dnešní době jsou brusy v dokonalejší podobě, proto často mají jiný odlesk a tím vyčnívají ze staršího kusu šperku. Budete potřebovat vědět, o jaký typ brusu se jedná a přesnou velikost vašeho šperku. Pokud si nebudete stoprocentně jisti, nechte to raději na našich odbornících, jelikož čísla musí být na setiny milimetru přesná.