Ano, investovat se dá prakticky do lecčehos. Jednou ze zajímavých alternativ jsou třeba investiční drahé kameny – jsou malé, skladné, máte spoustu různých možností, jaké vlastně koupit a vždycky budou mít svou někdy až nedozírnou hodnotu. Před tím, než do drahých kamenů investujete, je ale třeba rozmyslet si pár důležitých věcí…
Především neukládejte do drahých kamenů všechna svá ekonomická aktiva. Odborníci doporučují uložit přibližně deset až dvacet procent majetku právě sem, pokud se tedy opravdu rozhodnete a vše důkladně zvážíte. Stejně tak musíte mít jistotu, že to, co kupujete, je opravdu pravé a ne nějaký podvrh. Nutné je nakupovat jen u seriózních a prověřených firem, u kterých třeba nakupoval už v minulosti někdo, komu věříte. Podvodníků totiž chodí po světě opravdu mnoho a na trhu s cennostmi je jich skoro bezpočet. Cenu drahých kamenů totiž nelze jen tak jednoduše porovnat někde na Amazonu pomocí pár kliknutí, nejde o oblečení ve výprodeji.
Důležitým faktorem je i likvidita. Jinými slovy řečeno je to vlastně možnost prodat diamanty prakticky okamžitě (nebo za relativně krátkou dobu) za tržní cenu, pokud to budete zrovna akutně potřebovat. U diamantů totiž platí, že musíte najít kupce a cena, kterou případně nabídne, bude o pár procent nižší než ta prodejní. Na druhou stranu, lepší než nic.
Nezapomeňte na to, že investiční drahé kameny musíte po zakoupení adekvátně skladovat.
Jakékoliv hodnotné umění – obrazy, grafiku, vzácné mince, ale i drahé kameny – je třeba často skladovat u specializovaných firem. A to samozřejmě není vůbec zadarmo. V tomto ohledu je rozumnější investovat do zlata nebo stříbra, ale samotná investice do drahých kamenů má také spoustu výhod, především takřka nekolísající hodnotu. Ale každý svého štěstí strůjcem, že?