Mezi výrobci digitálních fotoaparátů se nalezne několik, které jsou jistě známy i těm z nás, o jinak fotografování příliš neholdují. Jistě jste již slyšeli například o společnosti Pentax, původně japonské fytotechnické firmy, která byla v roce 2008 včleněna do firmy Hoya Corporation.
Nadále o ní tedy budeme mluvit v minulém čase, také proto, že v roce 2011 došlo ještě k další změně majitele a Pentax přešel pod vlastnictví společnosti Ricoh. To ovšem neznamená, že by snad Pentax nějak zaostával ve svých předchozích aktivitách. Naopak, plynule pokračuje ve výrobě digitálních zrcadlovek, kompaktních fotoaparátů, objektivů, dalekohledů a jiných optických přístrojů.
Sto let fotografování
Pentax byl založen již na počátku dvacátého století, bezmála před sto lety. V roce 1919 si japonský podnikatel Kumao Kajiwara nechal zaregistrovat název nové společnosti s poněkud krkolomným názvem Asahi Kogaku Goshi Kaisha. Zpočátku vyráběl brýlové čočky, později se přidaly objektivy pro fotoaparáty a kinematografii. Zakázky na optické přístroje se jen hrnuly během druhé světové války. Utěšený rozvoj společnosti nemohlo překazit ani krátkodobé nucené rozpuštění, které přišlo po válce. V roce 1948 se společnost mohla plně vrátit do provozu a stala se například obchodním partnerem společnostní Konica a Minolta (později sloučené v jednu), do jejíchž fotoaparátů vyráběla speciální objektivy.
Zájem neopadl ani v novém tisíciletí
První proslulý fotoaparát Pentax představila firma v roce 1957 a její úspěch byl tak enormní, že společnost dokonce přijala nové jméno právě podle svého nejúspěšnějšího modelu. Jednooká zrcadlovka na kinofilm známá jako Pentax Spotmatic byla vyráběna od poloviny šedesátých do poloviny sedmdesátých let, až do začátku jednadvacátého století se potom vyráběla zrcadlovka Pentax 6×7. Dnešní modely zrcadlovek Pentax jsou mezi odborníky stále hodnoceny na nejvyšší úrovni a mezi amatérskými i profesionálními fotografy je o ně nadále vysoká zájem