Klasické gramofony má většina z nás zřejmě spojeny se starými, nejčastěji černobílými filmy. Tradiční hudba vyhrávající na lidových veselicích se zkrátka bez takového gramofonu neobešla, podobně jako nespočet dalších příležitostí.
V dobách, kdy lidé neznali počítače, mobilní telefony, dokonce ani rádio nebo magnetofon, nemluvě o MP3 přehrávačích a sluchátkách přímo do ucha, představoval gramofon jedinou možnost, jak „vykouzlit“ hudbu. Není divu, že mnozí naši předkové považovali tento unikátní technický vynález svého druhu za zázrak.
Gramofon jako přežitek? Ne tak docela
O to větší hodnotu pak mají gramofony dnes, kdy jsou již prezentovány spíše jako historická kuriozita. Nezřídka se však pyšní mimořádně vysokou cenou. Ale k dostání jsou pochopitelně i jejich moderní verze, o které je mimochodem poslední dobou čím dál větší zájem. Gramofonové desky zažívají svého druhu renesanci a „retro“ jde, jak se zdá, znovu do módy. Jistě se však shodneme na tom, že gramofon jako takový, tedy ten úplně původní, více než sto let starý kousek, už žádné moderní napodobeniny nemohou nahradit. Ať už jste v minulosti měli příležitost poslouchat živou hudbu z gramofonu, nebo vám tato zajímavá zkušenost byla odepřena, vězte, že i v oblasti gramofonů se setkáváme pozoruhodnou historií a legendárními značkami, které jsou s nimi spojeny. Milovníci či sběratelé gramofonů by vám mohli hodiny vyprávět například o firmě Linn, která se proslavila vlastními gramofonovými přístroji mimořádné kvality.
Gramofon Linn byl vzorem pro ostatní
V roce 1972 uvedla na trh svůj první výrobek, model Sondek LP12 SE /R. V inovované verzi je tento přístroj k dostání dodnes a těší se vysokému hodnocení profesionálů i amatérských uživatelů. Dokonce je považován za tzv. nivelu,tedy model, se kterým se poměřují výrobky ostatních firem a konkurence. Máte-li o tento model zájem, můžete vybírat z několika barevných variant podle svého vkusu.