POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Gramofonové desky v Československu

S příchodem gramofonů a vinylových desek se zcela zásadně změnil pohled na poslouchání hudby a způsob jejího přehrávání. Do té doby nešlo hudbu poslouchat jinak, než živě. S příchodem gramofonů se ale vše změnilo. A gramofonové desky se těšily velké popularitě po celém světě, i v tehdejším Československu.

Po vzniku samostatného státu už byl gramofon cenově dostupnější technologií, a navíc došlo k poměrně velké expanzi hudby jako takové. Vznikl nový žánr – populární hudba. A zejména ve 20. a hlavně 30. letech minulého století došlo u nás k velkému boomu tehdy populární hudby – hlavně jazzu a swingu.

Tím pádem bylo logické, že se tohoto trendu chytili také prodejci, a začala vznikat první vydavatelství hudby prodávající gramofonové desky. V počátcích se k nám hlavně dovážely hlavně zahraniční kousky, jak gramofonů, tak desek. Ta pravá masová expanze našich značek nastala až po druhé světové válce, částečně i díky politicko-historickým souvislostem.

Dovážet zboží ze západu bylo nežádoucí, a proto se začaly šířit československé výrobny desek. Snad každý pamětník této doby si vybaví především značku Supraphon, ale třeba také názvy Opus a Panton. Gramofonové desky se vyráběly především ve firmě Gramofonové závody Loděnice. Je pravdou, že jejich kvalita se podstatně lišila kus od kusu, a tak zatímco některé hrály perfektně, u jiných byl zvuk horší.

V 70. a 80. letech u nás ale byly vyráběny špičkové kvalitní desky, a tuto pověst si české gramofonové desky drží a těží z ní dodnes. Své jméno si stále drží zejména vydavatelství Supraphon, které drží největší hudební archiv v České republice, a jehož nahrávky byly zpravidla vždy mnohem kvalitnější, než nahrávky z jiných zemí tehdejšího východního bloku.