Česko se může pochlubit pozoruhodně bohatou historií, a to ať už zabrousíme do jakékoliv oblasti. Nemusí se přitom jednat o politické události, o kterých je řeč v hodinách dějepisu. Velmi zajímavá a neméně důležitá je také historie průmyslu a vynálezů.
Za první republiky žilo a pracovalo v naší vlasti obrovské množství šikovných lidí, z jejichž nápadů mnohdy těžíme dodnes.
Českoamerická Meopta
V letech 1933 založil nadšený optik docent Alois Mazurek společnost Optikotechna, která zpočátku vyráběla jen drobnější vybavení jako optické komponenty, kondenzory nebo zvětšovací skla. V roce 1933 však docent Mazurek vyvinul první zvětšovací objektiv (nazval jej Benar), a bylo jasné, že Optikotechna má před sebou zářnou budoucnost. Že vám jméno této firmy nic neříká? Není divu. V roce 1946 totiž společnost přijala jméno Meopta (MEchanická a OPTický výrobA), pod kterým funguje dodnes. Jejího loga jste si mohli všimnout třeba na dresech českých biatlonových závodníků, které sponzoruje.
ZAJÍMAVOST: V devadesátých letech byla firma odkoupena americkým podnikatelem českého původu a funguje tak nadnárodně: jedno sídlo se nachází v Přerově, jedno v americkém New Yorku. Díky mimořádné technické vyspělosti, desítkám let zkušeností s optickými elementy a vyškoleným zaměstnancům má však vliv společnosti Meopta globální přesah a její výrobky jsou známé po celém světě.
Třicet let s Flexaretem
Jeden z těchto výrobků si dnes připomeneme. Legendární fotoaparát Flexaret, který spatřil světlo světa již na počátku samotné existence Meopty, přesněji tehdejší Optikotechny, jistě zná nemálo amatérských fotografů. Velký úspěch zaznamenal jeden z pozdějších modelů tohoto přístroje na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Flexaret byl vyráběn Československu v letech 1939-1970, poté musela být jeho výroba pozastavena vzhledem ke změně produktové náplně Meopty. Ta se začala více specializovat na vojenskou optiku, a třebaže této oblasti se dnes již příliš nevěnuje, k fotoaparátům se v novém tisícletí již nevrátila. Dnes se Meopta zaměřuje na výrobu náročných optických celků. Vědecké přístroje nebo optika pro vesmírný výzkum je jen drobný střípek z toho, co vyrábí.