Cenovka zlata prochází občas skutečnými turbulencemi. Hlavně v době ekonomické krize nebo během válečných let zažívá hodnota tohoto cenného kovu stabilní nárůst. Stačí, aby krize jen hrozila a cena půjde nahoru. Obecně se také očekává, že v příštím roce půjdou nahoru všechny kovy, nejen ty takzvaně cenné.
Po letech propadu přichází růst
Do zlata se stále vyplácí investovat. Jeho cena pravděpodobně do budoucna poroste, a to až ke hranici patnácti set amerických dolarů za trojskou unci (tedy zhruba 31,2 gramu). V roce 2014 se přitom cena zlata propadla o celých pět procent.
Růst pro rok 2017 čekají nejen renomované banky, ale i osobnosti ve světě investičního makléřství. Holandská státní banka ABN AMRO je opatrná a očekává, že se hodnota zvedne na zhruba 1450 dolarů za unci. Kanadská investiční banka RBC Capital Markets predikuje ještě lepší výsledky na trhu, zlato se má dostat na hranici 1500 dolarů za unci. Společnost Credit Suisse, poskytovatel finančních služeb světového formátu, počítá s podobným trendem. Odhady jsou to mnohem optimističtější než začátkem roku, to se RBC Capital Markes nechala slyšet, že v roce 2017 cena unce zlata nepřekročí hranici třinácti stovek amerických dolarů. Důvodů, které k tomu mohou vést, je hned několik.
Brexit, zvýšení úrokových sazeb FEDu a další
Letošní Brexit znamená vážný výkyv politické stability. To v praxi znamená, že podobná nejistota přinese růst ceny zlata. Ať chceme nebo ne, situace je jakákoliv jen ne poklidná a stabilní. Kromě plánovaného odchodu Velké Británie z EU je tu ještě jedna důležitá věc. Není to výsledek amerických prezidentských voleb, jak se očekávalo dříve – trhy a investoři naopak na zvolení Donalda Trumpa reagují spíše pozitivně. Problémem je v současné době Indie, kde se přestaly používat bankovky s hodnotou 500 a 1000 rupií ve snaze potlačit šedou ekonomiku. Díky tomuto opatření vlády ztratilo zlato více než sedm procent své hodnoty za pouhých pět dnů.