Pravda, naše luhy a háje nejsou zrovna největším nalezištěm drahých kamenů, v minulosti to platilo spíše pro stříbrnou rudu. I přesto ale můžeme zmínit několik zajímavých lokalit, kde se tyto kameny nacházejí.
Amatérští sběratelé mohou na našem území najít v poměrně hojném počtu méně hodnotné příbuzné opravdových drahokamů, ale opravdový a nefalšovaný drahý kámen se tu najde bohužel jen stěží. Specifické jsou ale například vltavíny, drahé kameny zelené barvy, které jsou ještě dnes k nalezení v omezených lokalit na jihu Čech a Moravy a právě jihočeský region se kvůli němu proslavil snad po celé Evropě. Ale pojďme dál…
Drahé kameny v Čechách – lokality
Diamant u nás aktuálně nenajdeme, leda by Vám stačil ve formě uhlí či tuhy, protože takové doly u nás najdete dodnes a jsou skoro nevyčerpatelné. V miniaturní podobě se na našem území během historie našly celkem tři různé drahokamy. Jeden z nich byl objeven při těžbě českých granátů v polovině devatenáctého století, rozměrově byl ale opravdu maličký – čtyři krát tři milimetry. Poslední diamant, který se u nás povedlo nalézt, měl pouhý jeden milimetr v průměru.
Takový korund, který je dvojkou na Mohsově stupnici tvrdosti, najdete třeba u Humpolce nebo v Českém Středohoří – a to v mnoha barevných formách, z nichž některé jsou i docela ceněné. Berylové krystaly pak lze najít například u Domažlic, Kutné Hory nebo Čáslavi. Například rubíny nebo smaragdy byste u nás v odpovídající kvalitě hledali opravdu marně – nebo jen profesionální hledači nemají vůbec štěstí.
A jedna zajímavost na závěr, na jednom místě v Jizerských horách na severu někdejšího Království českého, se kdysi nacházelo naleziště prvotřídních safírů, známé po celé Evropě. Jezdili je sem hledat dokonce i italští profesionálové.