Drahé kameny rozněcují fantazii sběratelů napříč všemi kontinenty. Mít je u sebe znamená obrovskou moc, i proto byly obvykle součástí královských a císařských korun či diadémů po celém světě – v Evropě, Asii nebo třeba i u amerických indiánů.
Často jsou tyto drahé kameny předmětem vědeckého zkoumání – například esoterici na drahé kameny nedají dopustit a vidí v nich magické síly, které mohou pomoci se zdravím fyzickým i psychickým. Snad na každý neduh je nějaký kámen, určovat se toto prý dá jak podle znamení zvěrokruhu, v němž se konkrétní osoba narodila nebo na barvě samotného drahého – resp. léčivého – kamene. Dá se z nich údajně vyrábět elixír, můžete s nimi meditovat nebo je jen nosit u sebe či je mít vystavené poblíž postele a tak podobně.
Tak například červená barva je symbolem energie, což platí i pro léčivé kameny – růžová je zase zaměřená na city a empatii, zelené kameny naproti tomu, stejně jako příroda, kde je tato barva obsažena nejvíce, očišťují a léčí celé tělo.
Historie drahých kamenů je stará snad jako lidstvo samo, odnepaměti přitahovaly pozornost všechny blyštivé kamínky, které se někde náhodou našly v korytech řek či údolích pod horami. V historii se cenilo nejen zlato a stříbro, ale třeba i obsidián, do kterého se doslova zamilovali Aztékové. A určitě bychom mohli pokračovat donekonečna, snad každá kultura měla svůj „srdeční“ kámen, například na jihu Čech či Moravy se dá takto hovořit o pověstných zelených vltavínech.
Do drahých kamenů se dá i zajímavě investovat.
Někdo si kupuje dostihové koně či nemovitosti, jiný investuje do zlata a stříbra, další to zkouší s cennými papíry. Dobrou alternativou jsou ale i drahé kameny, zvláště ty odborně opracované, které mohou mít někdy až astronomickou hodnotu.