Kolem drahých kamenů se snoubí spoustu tajemna, leccos o nich je opravdu hodně poutavé. Některé věci jsou asi všeobecně známé, o jiných tuší něco jen odborníci na danou problematiku. Jaké zajímavosti bychom mohli například zmínit?
Začněme historií. Možná Vás to trochu překvapí, ale v některých kulturách v době středověku byl rubín ceněn mnohem víc než „nějaký“ diamant. Byl totiž symbolem štěstí, moci a bohatství, takže kdo by mu mohl odolat? Vůbec největší rubín na světě váží skoro devět kilogramů a nachází se toho času v majetku jedné čínské obchodní korporace.
Co svatý grál? Ten byl údajně vykován z jediného kusu smaragdu, někteří dokonce tvrdí, že šlo přímo o typicky jihočeský vltavín. Co je na tom pravdy, to bohužel nevíme. Pokud se grál skutečně našel, je to docela sporné, jak by asi vlastně vypadal, že?
Diamant nebo rubín, to nic není – říkají si s trochou nadsázky všichni buddhisté. Pro ně je totiž nejcennějším drahokamem safír. Symbol moudrosti, víry a čistoty srdce totiž údajně napomáhá při hluboké meditaci, a to je pro východní učence alfa a omega všeho konání. Zkrátka a dobře zklidňuje tok myšlenek a mniši se mohou lépe soustředit. Lze ještě pro zajímavost dodat, že safír byl součástí kardinálských prstenů, a to již od dvanáctého století.
Doslova zázračné účinky pak má mít ametyst, alespoň to tvrdil známý helénský filosof Aristoteles. Některé kameny pomohou proti rakovině, jiné zase vyléčí artrózu, ale aby uchránily od opilosti? Právě tento kámen měl být účinným lékem proti tropení hloupostí po vypití solidního demižonu vína.
Na závěr si řekněme něco o diamantech. Ten asi nejslavnější – s názvem Koh-i-noor – se nachází toho času v britské královské koruně. A například diamant jménem De Beers Millennium Star má takovou hodnotu, že ji zatím nikdo nedokázal ani rámcově odhadnout.