Historie lednice
V minulosti chladnička také i mraznička, byla skutečně chlazena ledem. Můžeme si ji představit jako tepelně izolovanou dvouplášťovou skříň, do níž se vkládal přírodní led. Kra postupně odtávala a ochlazovala vnitřek ledničky na stálou teplotu 0 °C. V České republice to byly Branické ledárny, areál v pražské čtvrti Braník, který se nachází při pravém břehu Vltavy a sloužil jako ledárna a velký sklad přírodního ledu. Významná architektonická a technická stavba se zdmi okolo 2 m, se pyšnila možností zásobovat obchodníky po celý rok a to díky práci ledařů, kteří pomocí těžkých nákladních povozů tažených koňmi, rozváželi objednávky do hospod a prodejen.
Současnost
V dnešní době existují čtyři odlišné principy chlazení. Tím prvním je kompresorový způsob výroby „zimy“. Základem je okruh s chladivem a kompresor. Kapalina s teplotou varu se mění s tlakem v rozsahu několika desítek stupňů kolem 0 °C. Druhým typem jsou absorpční lednice, které mají buď plynné, nebo kapalné chladící médium např. čpavek, který se z chladícího okruhu v absorbéru rozpouští v chladné vodě a tím absorbuje okolní teplo.
Podobný systém má adsorpční princip. Naopak od absorpčního agregátu, zde se tak děje jeho přilnutím na povrchu adsorbentu, který je tvořen houbovitě porézní hmotou. V poslední řadě nesmíme zapomenout na „chladničku“ na bázi Peltierova článku. Jev pana Peltiera funguje na bázi průchodu stejnosměrného elektrického proudu, dvěma sériově zapojenými vodiči se jedna styčná plocha zahřívá a druhá ochlazuje.
Co znamená označení hvězdičkami?
* −6 °C vhodné pro krátkodobé skladování zmrazených potravin (přibližně 1 týden)
** −12 °C vhodné pro střednědobé skladování zmrazených potravin (přibližně 2 týdny)
*** −18 °C vhodné pro dlouhodobé skladování zmrazených potravin
**** pod −18 °C vhodné pro zmrazování a dlouhodobé skladování potravin