POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Další zajímavosti o stříbru

Kromě žlutého kovu v oblasti šperků nejčastěji využíváme ten stříbrný. Stříbro je podle aktuálních trendů jeden z nejvíce využívaných prvků pro výrobu šperků, ale i pro ostatní průmyslové odvětví.

Obecně jej jako jeden z prvků periodické tabulky zřejmě není nutné představovat. Jeho značka, která se neustále objevuje téměř ve všech křížovkách – Ag, je známá po celém světě.

Stříbro se využívá po tisíciletí

Tento ušlechtilý kov se ve šperkařství využívá již od starověku. Konkrétně před 4. tisíci léty před naším letopočtem ho poprvé využívali Chaldejci především v oblasti medicíny a dále bylo využíváno asi nejznámějším způsobem – v ražení mincí a tvorbě šperků. Právě pro zmíněnou tvorbu šperků se používá stříbro s číslem 925, jelikož je to ta nejčistější forma kovu s obsahem min. 92,5% čistého stříbra. Pokud si zakoupíte například prsten, který bude vlastnit jinou složku, je pravděpodobné, že Vám po pár hodinách začne černat prst. Čisté stříbro zůstává po dobu užívání stále hladké a lesklé oproti ostatním nekvalitním, předraženým a podvodným slitinám. Nicméně i u kvalitního stříbra se někdy nevyhneme jeho zčernání.

Tento proces se odborně nazývá oxidace a trápí všechny vlastníky šperků či milovníky sběratelských kousků. V oblasti šperku se jedná o problém kontaktu s potem, parfémem či vodou. Řešení pro tuto situaci se nachází v každé drogerii pod obyčejným názvem – čistič stříbra. Zčernalý šperk se do něj po dobu asi patnácti sekund namočí a je jako nový.

Čištění stříbra jde i doma

Pro ty, kteří na to chtějí jít ,,domáckým“ způsobem je dobrá stará ověřená metoda čistění šperku kartáčkem a zubní pastou pod tekoucí vodou. Velká výjimka však nastává v případě šperků s lepenými kameny. Zde byste se měli poradit u svého klenotníka s vhodnou metodou čištění případně rovnou využít jeho služby. Abychom předešli podobným starostem, je nutné šperkům věnovat značnou péči. Abychom předešli ztmavnutí, je vhodné svoje doplňky ukládat na tmavá místa s minimální vlhkostí. Jak již bylo naznačeno výše článku, šperky jsou aktivovány k oxidaci potem, parfémem a vodou. Z těchto důvodu je vhodné je sundávat během sportovních aktivit či jiným manuálně vykonávaných pracích, odstraňovat je před aplikací parfému či koupáním.