Výkyvy v ceně zlata v posledních desetiletích jsou značné, mnoho lidí se pře o to, čím jsou přesně způsobeny. Své o tom vědí i experti na slovo vzatí, kteří mají poměrně jasno. Co nám například o dané problematice říká přední český expert Patrik Hudec?
Podle něj rozhodně nedojde k dramatickému vzestupu ceny zlata. Dílem je za to odpovědný rapidně posilující dolar, stejně jako někteří investoři, kteří tomuto drahému kovu příliš nevěří. Atakovat hranici dvou tisíc dolarů za trojskou unci je přímo nemyslitelné. Jak ale Patrik Hudec potvrzuje, zlato je stále u části investorů na předních příčkách oblíbenosti. Historicky vzato si totiž udržuje svou hodnotu napříč staletími, takže jde o dlouhodobé uchování určité hodnoty. To třeba o cenných papírech s takovou jistotou říci nelze.
Patrik Hudec mluví i o tom, že se dnes prakticky ani moc nevyplatí zlato těžit. Těžařské firmy se potýkají nejen s růstem nákladů, ale i poklesem celkové výtěžnosti. Zisky pak klesají i díky tomu, že průměrná cena zlata jde v posledních měsících strmě dolů (za čímž zčásti stojí i rapidní posilování dolaru směrem k dalším světovým měnám). A to i přesto, že poptávka je dlouhodobě poměrně stabilní, jenže to v kontextu těchto událostí vlastně až tolik neznamená.
ZAJÍMAVOST: proti posilování zlata hovoří ještě jedna zásadní věc. Patrik Hudec hovoří o tom, že měnová politika ze strany amerického FEDu nebude zlatu příliš přát.
Pohyb ceny zlata by mohl přinést i pokles nabídky, to se ale v krátkodobém horizontu moc očekává. Patrik Hudec rovněž varuje před tím, aby se stříbro, platina a zlato házelo takzvaně do „jednoho pytle“. První dva jmenované kovy jsou vhodné spíše pro zkušené investory, takže to jistě nebude úplně pro každého.