Chcete investovat do zlatého kovu? Rozhodně neděláte chybu, ale jako začátečníci byste se měli vyvarovat některých věcí, které pak zhodnocení celé investice poněkud srážejí. Nechte si poradit a uložte své vydělané peníze dobře, potom budete mít za nějaký čas radost, jaký efekt tohle všechno snažení vlastně mělo. Na co si tedy musí každý, kdo chce uložit peníze do blyštivého zlata, dát opravdu dobrý pozor?
Tuzemský investor si musí ohlídat směnný kurz koruny, a to především vůči hlavním světovým měnám (tedy americký dolar, euro, rubl, jüan, ale také třeba – byť spíše okrajově – japonský jen či britská libra). Totiž, pokud naše současné platidlo posiluje, je dost dobře možné, že sice cena zlata v dolarech poroste, ale na druhou stranu – cena v korunách půjde výrazně dolů. A samozřejmě, pokud koruna naopak oslabuje, celý vývoj může být přesně naopak. Cena v korunách může narůst, cena v dolarech naopak strmě padat.
K tomu se váže další cenná rada. V případě, že je cena dolaru několik měsíců poměrně stabilní (což se o situaci v roce 2015 nedá příliš tvrdit) a koruna mírně posiluje, je pro nákup zlata asi vůbec nejvhodnější doba. V případě, že naopak koruna v této konstelaci hvězd slábne, nečekejte a přemýšlejte o prodeji zlata, protože je k tomu asi nejlepší možná příležitost.
Nezapomínejte, že cena na burze platí jen pro takzvané velké obchodníky (tedy ty, kteří nakupují v objemu tisíc trojských uncí a více). Pro ostatní platí trochu jiné podmínky, platí totiž přirážku navíc, takzvanou „prémii“. V praxi to znamená asi to, že zaplatíte víc, než je klasická burzovní cena. Jde o marži těch, kteří se zlatem obchodují, stejně jako náklady, které jsou spojené se zpracováním tohoto kovu. V průměru takto zaplatíte přibližně o tři až sedm procent více.