Kamej je reliéf vyrytý či vybroušený z polodrahokamu, skla nebo mušle. Tento reliéf je vypouklý. V dřívější době to byl velice oblíbený šperk. Dnes se již kamej netěší takové oblibě, ale přesto je můžeme v klenotnictví objevit. U kameje se využívá zabarvení materiálu, ze kterého je vyrobena. Obvykle je reliéf světlé barvy na tmavém pozadí, tak dochází ke krásným kontrastům. Pro docílení těchto efektů je nejvíce využíván onyx a achát.
Historie kamejí nás zavede až do starověkého Řecka a Říma, kde byly kameje oblíbené u vladařů a hodnostářů. Nejčastěji zobrazované motivy jsou z mytologie a právě portréty vladařů. Největší boom zažily kameje v období renesance a v období 18. a 19. století. Kráse kamejí podléhaly nejen ženy, ale také třeba Napoleon, který v 18. století založil školu na výrobu řezbářských prací. Kameje však nenajdeme jen jako šperk, ale vkládaly se také do vazby vzácných knih, byly součástí výzdoby místností nebo zdobily nádob.
V dnešní době se kameje vyrábí ručně jen v omezeném množství. Většina kamejí je vyrobena strojově pomocí ultrazvukových frézek. Také se již upouští od drahých materiálů a často se objevují při výrobě plasty. Na kamejích již dnes nenajdete v takovém množství mytologické výjevy, ale spíše profily mladých žen a mužů, květiny a zvířata. Kameje bývají nejčastěji použity jako přívěsky, spony, brože nebo jsou vsazeny do prstenů.