Mince pocházející z mincovny Carson City, které nesou znak CC, jsou zvláště ceněné sběrateli amerických mincí. Proč tomu tak je?
CC je označením mincovny Carson City ve stejnojmenném městě v Nevadě. Vláda měla k založení této mincovny velmi dobrý důvod. V nedalekém Comstock Lodu se vytěžilo velké množství drahých kovů, ze kterých se mohla razit americká měna, takže zlato a stříbro nemuselo cestovat nikam daleko.
Stručná historie mincovny Carson City
Tato mincovna byla otevřena roku 1869 a první minci se svým znakem CC vylisovala v roce 1870. Poté pokračovala jako pobočka Americké mincovny, než tento formální statut roku 1899 ztratila. Během období provozu, mincovna vyrobila mince z drahých kovů v celkové nominální hodnotě téměř 50 milionů dolarů. Vyráběly se zde zlaté Double Eagly v nominální hodnotě 20 $, dále pak mince jako American Eagle v hodnotě 10 $ a Half Eagle v hodnotě 5$. Mincovna také produkovala stříbrné dolary, půl dolary, čtvrťáky, deseticenty a dvaceticenty.
Poté, co na konci 19. století doly Comstock Lode zastavily produkci, Carson City ztratilo svůj formální statut a po několik dalších let sloužila budova jen jako kancelář pro vzorky mincí. Roku 1941 ze stavby vzniklo Nevadské státní muzeum a nachází se zde jeden z originálních lisů na mince.
Proč jsou zlaté a stříbrné mince z Carson City tak vyhledávané?
Zlaté a stříbrné mince se značkou mincovny Carson City jsou dnes sběrateli velmi vyhledávané kvůli jejich sběratelské hodnotě. Protože důl byl otevřen pouze krátkou dobu, po zde vyražených mincích se zvlášť omezenou nabídkou je velmi vysoká poptávka. Ve srovnání, zatímco pobočka Carson City byla otevřena méně než 30 let, Philadelphská mincovna byla v provozu už od roku 1792 a poslala tedy do oběhu mnohem více mincí.
Numismatická hodnota znaku CC
Mincovna Carson City představuje dobu rozmachu zlata a stříbra ve Spojených státech. Právě proto jsou mince se znakem CC tak žádané, zároveň mají vysokou numismatickou hodnotu.