Spoustu slavných zlatníků zrodila Itálie, ale i Německo a Francie. V tomto výčtu bychom neměli zapomínat ani na Velkou Británii. Britští zlatníci mají opravdu bohatou historii.
Jistý William Torell žil ve třináctém století v Londýně. Pocházel z významného rodu tamních zlatníků a dostalo se mu té cti vyrobit zlacenou pohřební podobiznu krále Jindřicha III. O století později pak v Anglii působil jistý Alan z Walsinghamu (zemřel asi 1364), jenž se podílel na kapli Panny Marie v Elyské katedrále. Obrovskou proslulost si ale v rámci Ostrovů získali hlavně zlatníci působící v době Alžběty I. Tudorovny.
Mistrem v královské mincovně za vlády této proslulé panovnice byl William Humfrey (uvádí se někdy i jako Humprey, asi 1515 – 1579). Dalším významnými „alžbětinskými“ zlatníky byli i Nicholas Hilliard, Rowland Lockey a John Lonyson. Rytinami, na kterých je zobrazena právě královnina podobizna, pak proslul hlavně William Rogers.
Z pozdější éry, konkrétně ze sedmnáctého století, musíme zmínit Edwarda Backwella (asi 1618 – 1683), jenž proslul i jako zakladatel bankovního systému v Anglii. Bylo totiž obvyklé, že majetek ve zlatě býval v bezpečí hlavně u zlatníků – a odtud je ke klasické dnešní bance už jen krůček. Proslulým byl i Peter Perchard (asi 1729 – 1806), jenž se stal krátce i londýnským starostou.
V osmnáctém století žila i slavná zlatnice Elizabeth Godfreyová (asi 1720 – 1758). K řemeslu se dostala skrze dílnu svého otce, kvůli solidním cenám a skvěle odvedené práci si ji oblíbila celá řada šlechticů a měšťanů. V současnosti na tuto dámu navazuje původem Velšanka Sara Jocelyn Margarita Elissa Burton (*1946), která se stala známou i díky svému designérskému umění.
Na závěr ještě zmiňme několik skotských zlatníků. Jedním z nich byl George Heriot (1563 – 1624), jenž byl dvorním zlatníkem Anny Dánské, manželky krále Jakuba VI. Pozornost si zaslouží i John Campbell (1766 – 1840), jenž procestoval prakticky celou Afriku a proslul i jako náboženský misionář.