Bitcoiny jsou velkým hitem posledních let. Rozhodně není divu, pokud nově vzniklá měna dokáže během pár měsíců více než zdesateronásobit svou hodnotu a má i spoustu dalších jiných výhod, bude prostě oblíbená. Hodnota sice kolísá, ale Bitcoin je měna plně decentralizovaná, vlády či mocenské skupiny nemohou ovlivnit přímo jeho hodnotu a ve finále ani kontrolovat peněžní toky.
A platby samotné jsou většinou zcela zdarma, případně za velmi nízké poplatky. Snad i proto se přezdívá Bitcoinu „krypto zlato“. Mají totiž mnoho společného. Zlato se jednou vytěží, Bitcoinů může být maximálně 21 milionů. Tuhle kryptoměnu tedy nelze tisknout donekonečna jako třeba dolar či jüan.
Bitcoiny penězi v pravém slova smyslu nejsou
Samozřejmě, v současné době není Bitcoin platidlem v „našem“ slova smyslu, ale co není, může snadno být. Platidla, která ve starověku a středověku byla symbolem moci (tedy mince ze zlata a stříbra), by se v moderní době neuplatnila. Jako měna dnes slouží kus potištěného papíru, přitom byl dolar původně směnitelný za zhruba 24 gramů stříbra. Jenže právě stříbro je dnes spíše průmyslový kov, používá se pro výrobu náhrdelníků, je nezbytný při produkci elektroniky. Ale žádná z velkých světových měn jím není krytá. Třeba takový dolar není už pár desetiletí krytý vůbec ničím!
Převod Bitcoinů je otázka maximálně čtvrt hodiny času, nikdo (ano, absolutně nikdo!) Vám je nemá jak zabavit, platba je anonymní a přímá. Banky tak nemohou mít na hodnotu Bitcoinu žádný umělý vliv. Pro spotřebitele jde o lákavou přidanou hodnotu, kterou žádná světová měna z principu mít nemůže.
Je tu ale ještě dlouhá cesta
Bitcoiny existují bohužel „jen“ virtuálně, navíc mají i konkurenci v podobě jiných kryptoměn. A ne každý obchodník je z pochopitelných důvodů přijme. Virtuálnímu světu důvěřují pochopitelně spíš mladší ročníky, ti starší věří hlavně věcem, které si mohou osahat a Bitcoiny v nich vzbuzují přinejmenším zmatek. Jinými slovy, když už nebudou doma papírové peníze, tak alespoň zlatý slitek. Internet není tak spolehlivý, jednoho dne může skončit a z Bitcoinů by nemuselo být vůbec nic…
Pokud se však podaří, aby byly Bitcoiny kryty stříbrem a zlatem, rázem mohou být zajímavé úplně pro všechny. Měna, která je kryta cenným kovem, je rozhodně důvěryhodná. Zlato prostě bylo, je a bude, a to nejen proto, že se v budoucnu může těžit na sibiřských pláních či ve vesmíru, svou hodnotou totiž v principu nikdy neklesne na čistou nulu.