Takzvané bílé zlato je vlastně slitinou zlata s některým z „bílých“ kovů. Jde o více než století starou záležitost, která byla uvedena na trh jako alternativa drahých šperků z platiny.
I přes počáteční nedůvěru zákazníků světových zlatnictví si tyto slitiny získaly četné příznivce. Prsteny nebo náušnice z bílého zlata jsou v módě už hodně dlouho a rozhodně mají před sebou i hodně zajímavou budoucnost.
Mangan, nikl či palladium
Pro výrobu bílého zlata se využívají stále nové a nové materiály. Od niklu, na který je alergická více než desetina populace, se spíše ustupuje. Využívá se například palladium (slitině se pak ale přezdívá „šedé zlato“, má také relativně dosti vysokou cenovku), ale také chrom nebo kobalt. Obvykle také nezůstane u jediné příměsi, bílé zlato je nejčastěji slitinou zlata s více různými bílými kovy. Rozhodující je poptávka na trhu a samozřejmě i nákupní cena použitých surovin (i proto se využívá mědi nebo zinku, po stránce ceny je to pochopitelně výhodné).
I z tohoto důvodu nemá bílé zlato vždy stejný barevný odstín, žádná ze slitin ve zlatnictví nemusí mít stoprocentně stejné složení. Někdy může být slitina žlutého zlata s jinými kovy i načervenalá nebo nazelenalá, na trhu můžeme vzácně vidět i „fialové zlato“, v devatenáctém století zase v Evropě letělo zlato „modré“, slitina s ocelí v poměru tři ku jedné.
Bílé zlato je na vzduchu stálé a dá se vyleštit do mimořádně vysokého lesku. Při dlouhodobém nošení ale může bílé zlato zežloutnout, záleží vždy na tom, jaký kov je v jeho slitině příměsí. V takovém případě máte tu čest s padělkem, respektive jinými slovy – nejde o šperk z bílého zlata, ale jemně pokovovaný kousek klasického zlata žluté barvy. Zboží lze často úspěšně reklamovat, tudíž není třeba házet flintu do žita předem, o vložené peníze jste v žádném případě nepřišli. Když bílé zlato kupujete, nechte si vystavit potvrzení o tom, že je pravé. Solidní obchodník Vám je poskytne se vší samozřejmostí, pokud se bude zdráhat, asi je namístě ze zlatnictví odejít.
Pokud máte pochybnosti, zeptejte se odborníků
V případě, že chcete zkusit ryzost svých šperků z bílého zlata, půjde o záležitost poměrně složitou. Na jednu stranu je možné volit sázku na jistotu a nechat si prověřit šperky přímo u Puncovního úřadu. Dobrou práci ale zcela jistě odvede i ostřílený zlatník, toho ovšem samozřejmě nenajdete takříkajíc „na každém rohu“.