POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Alergie na zlato

Zdá se vám, jako by se s alergiemi v poslední době roztrhl pytel? Kdekdo si stěžuje, že tohle či tamhle to jíst nemůže, neboť je na onen pokrm alergický (zda nejde o rafinovanou výmluvu, která má zakrýt pouze nechutenství, to je samozřejmě otázka), rozvíjejí se alergie na zvířecí chlupy, různé chemické sloučeniny, potravinové přísady… nebo na kovy. A právě o jedné z posledně jmenovaných bude řeč.

Slyšeli jste někdy o alergii na zlato? Pokud ne, pak vězte, že se ani zdaleka nejedná o ojedinělou záležitost. A pokud nenosíte zlaté šperky a ani jinak se zlatem nepřicházíte do kontaktu, pak třeba ani u vás není taková alergie vyloučena.

Třebaže bylo zlato dlouhou dobu pokládáno za kov dermatologicky neutrální, již tisíce žen se nepříjemnou diagnózu dozvědělo po té, co se jim na pokožce, která přicházela do kontaktu se zlatými šperky, objevil nevzhledný ekzém. Lékaři si marně lámali hlavu, než se problém podařil rozlousknout: za vším stojí právě zlato.

Jak se alergie projevuje? Všechno začíná zčervenáním na místech, kde se šperk dotýká holé kůže (nejčastěji se tedy pochopitelně jedná o oblast krku, hrudi, obličeje nebo zápěstí) a pokud šperk dlouhou dobu neodkládáme, červená oblast se může pokrýt drobnými pupínky, v některých případech postižené místo svědí.

Bohužel, málokterá žena rychle přijde na spojitost mezi materiálem šperku a reakcí na něj, takže trvá dlouhou dobu, než je příčina odhalena. Často jí předchází návštěva dermatologa a odborná konzultace. I odborníkům totiž často uniká zdánlivě jednoduché řešení. Literatura uvádí, že alergie na zlato se dotýká až 15% populace, především v rozvojových zemích.

Pokud patříte mezi ně, pak vám zřejmě nezbude, než se smířit s tím, že na zlaté šperky si musíte nechat zajít chuť. Ale nezoufejte, existuje mnoho jiných, nádherných kousků, které rozzáří váš outfit, takže i bez zlatých doplňků můžete vypadat skvěle.